Поверљива преписка Пјонгјанга и Сеула
Попушта ли напетост на 38. паралели или је реч о још једној варљивој нади кратког даха да је после 68 година од Корејског рата могућ трајни мир у овом неуралгичном делу Азије?
Дан пошто су Пјонгјанг и Сеул обновили „врућу телефонску линију”, Северна и Јужна Кореја су почелe преговоре о поновном отварању заједничке канцеларије за везу и одржавању самита у оквиру напора да се обнове односи између две земље, јавља Ројтерс.
У покушају да истраже могућности за побољшање веза између две земље јужнокорејски председник Мун Џае Ин и севернокорејски лидер Ким Џонг Ун разменили су од априла више поверљивих писама, потврђују извори из јужнокорејске владе. Отопљавање односа између две Кореје могло би да с мртве тачке поново покрене и преговоре између Пјонгјанга и Вашингтона, чији је крајњи циљ укидање нуклеарног ракетног програма у замену за ублажавање санкција.
У дану кад је 1953. године потписано примирје у рату који правно никада није завршен, јужнокорејски званичници су саопштили да су обновљене још две прекограничне комуникационе линије, укључујући војни канал и онај који је некада био повезан с међукорејском канцеларијом за везу, коју је Север демонстративно дигао у ваздух у јуну прошле године. Северна корејска централна новинска агенција потврдила је обнављање вруће линије и размену писама, називајући потезе „великим кораком у опоравку међусобног поверења и промоцији помирења” између две Кореје.
„Сада читава корејска држава жели да види како се односи севера и југа опорављају од застоја и стагнације што је раније могуће”, каже се у извештају КЦНА.
У овом тренутку није јасно када би могло доћи до састанка на врху. Јужнокорејски председник је почетком јуна предложио да се због епидемије ковида 19 одржи виртуелни самит, али је тада са Севера поручено да немају намеру да разговарају. Отежавајућа околност за брзи састанак може да буде чињеница да је у августу планирана заједничка војна вежба јужнокорејске и америчке војске у близини границе са Севером. „Звецкање оружја” уз већ 28.000 америчких војника стационираних у Јужној Кореји увек изазива оштру реакцију Кимовог режима, што би могло да поново доведе до затварања већ одшкринутих врата између две државе. Ким Џонг Ун и Мун Џае Ин су се 2018. године три пута састали, чиме су отворили врата за самите севернокорејског вође и бившег америчког председника Доналда Трампа.
Постоји још један разлог због којег је непредвидљиви Ким пристао на обнављање преговора с Југом. У марту 2022. године су председнички избори у Јужној Кореји. Ако председника Мун Џае Ина победи конзервативни кандидат, Сеул ће заоштрити однос према Пјонгјангу. Садашња лево оријентисана јужнокорејска администрација је кудикамо више расположена за разговоре са суседима са Севера, упркос оштрим жаокама које често на њен рачун стижу из Пјонгјанга.
Администрација америчког председника Џозефа Бајдена, која подржава побољшање међукорејских односа, одавно поручује да је спремна да остави „калибрисани” контакт са севернокорејском дипломатијом.
Вашингтон своју спремност да започне дијалог с Пјонгјангом показује и тиме што нова америчка администрација одуговлачи с именовањем изасланика за људска права у Северној Кореји, иако је шеф Стејт департмента Ентони Блинкен у јуну рекао да ће то учинити, не прецизирајући рок.
Један од разлога за опрезно и фазно отварање према Јужној Кореји је и покушај да Север поправи свој међународни положај. Погођена пандемијом, иако званично не признаје ниједан случај оболелог од короне, Северна Кореја, која је у последњих годину дана затворила чак и границу с Кином, суочава се с најгором економском кризом после деведесетих година прошлог века, кад је, према неким проценама, три милиона људи умрло од глади. Због кинеске помоћи и отварања војних ванредних резерви овог пута, како процењују јужнокорејски извори, има мало смртних случајева услед недостатка хране.
Ако преговори између две Кореје буду напредовали повећавају се шансе да председник Мун Џае Ин освоји још један мандат. Како каже Ли Санг Син, политиколог из Корејског института за национално уједињење, разговори Сеула и Пјонгјанга имају подршку јавности Јужне Кореје.
„Кад год две Кореје разговарају, рејтинг председника расте”, истиче Ли за Глас Америке.
Нам Санг Вук, професор Универзитета у Јужној Кореји, сматра да обнављање комуникационих канала вероватно неће довести до драматичног побољшања односа, као што се десило после другог самита Мун–Ким.
„Представници Северне Кореје знају да једног дана мора да седне за исти сто с представницима Бајденове администрације. Сада вероватно мисле да Јужна Кореја и даље има ефективну вредност како би натерали Бајдена да крене у правцу који њима више одговара”, каже професор Нам за АП.
Подели ову вест

Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.