У ГАК „Народни фронт” рођена прва беба из замрзнутог ембриона
Захваљујући напретку медицине и могућности да се вантелесна оплодња уради уз помоћ унапред замрзнутих ембриона, Енеса Ризвановић (28) из Новог Пазара је у Гинеколошко-акушерској клиници „Народни фронт” постала мама дечака Мехмеда. Ова срећна мама за „Политику” каже да је презадовољна третманом у овој болници и да се породила природним путем. Њена порука је јасна: никада не треба губити наду.
– Паровима који имају проблем с неплодношћу саветујем да не одустају. Супруг и ја смо се шест година борили са стерилитетом. Онда смо ишли на прву вантелесну оплодњу која није успела. Али, нисмо одустајали. Веровали смо тиму лекара у ГАК „Народни фронт”. Прошле године су нам рекли за поступак замрзавања ембриона, а управо је један замрзнути ембрион, уз помоћ кога је обављена вантелесна оплодња, био довољан да останем у другом стању и родим сина. Цела трудноћа је протекла како треба, а тим лекара је био диван. Данас излазимо из клинике и одлазимо кући у Нови Пазар – каже Енеса Ризвановић.
Савремена технологија је омогућила да парови замрзну своје ембрионе уз помоћ поступка који се назива криопрезервација. У лабораторијским условима се спајају јајне ћелије жене и сперматозоиди мушкарца, а чим се јајна ћелија оплоди настане ембрион. Он се замрзне и одмрзне се када је неопходно за поступак вантелесне оплодње.
Професор др Жељко Миковић, директор ГАК „Народни фронт”, истиче за наш лист да је презадовољан што је све протекло како треба и да је рођен здрав дечак тежак три килограма и 920 грама.
– То је прва беба из замрзнутог ембриона која се родила у нашој установи. Пре годину дана уз ангажовање тима који ради на одељењу за вантелесну оплодњу промењен је начин замрзавања и одмрзавања ембриона. Убрзо смо после те промене успели да дођемо до прве трудноће и бебе која се родила пре три дана. Сада чекамо још 10 беба које треба да се роде наредних месеци захваљујући овом начину рада јер су жене остале у другом стању. То је круна посвећеног рада читавог нашег тима који се у „Фронту” бави вантелесном оплодњом и велико остварење сна за парове који их дуго чекају – каже др Миковић.
Наш саговорник напомиње да су, осим осавремењивања специјалне методе, морали да набаве и савремену опрему за рад, што им је омогућило Министарство здравља. Пре годину дана набавили су 17 специјалних малих инкубатора, три велика, микроскопе, два ултразвука, две посебне коморе, а повећан је и број стручњака-ембриолога с три на пет.
– Од почетка године урадили смо 350 такозваних стимулисаних циклуса, са успешношћу од 50 одсто, за разлику од претходних година када је максимални број износио 250. Ове године ћемо успети да дуплирамо број поступака вантелесне оплодње и урадићемо између 550 и 600 покушаја. Позивамо парове којима овај поступак није успевао да се обрате нашој установи и да покушамо да им помогнемо да се остваре као родитељи. Чекање је сведено на минимум, од уласка пацијената на клинику и провере анализа до почетка поступка вантелесне оплодње прође два месеца. То је исто као у свим клиникама на свету, било да су државне или приватне. Парови о трошку РФЗО-а имају право на три такозвана стимулишућа циклуса и три покушаја вантелесне уз помоћ одмрзнутих ембриона – нагласио је др Миковић.
Оно што је добро код поступка замрзавања ембриона јесте да жена не мора да пролази цео поступак од почетка. Може да избегне хормонску стимулацију, пункцију и анестезију, и да дође само на такозвани ембриотрансфер (пренос ембриона у материцу).
– Тако се значајно смањују ризици. Процес се поједностављује и убрзава. Метода доноси висок процес успешности – додао је др Миковић.
У Србији је омогућено замрзавање вишка ембриона о трошку државе од средине 2018. године. Прва беба из замрзнутог ембриона у Србији рођена је у КЦ Крагујевац крајем марта ове године.
Подели ову вест






Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.