Делта сој утврђен код више од 90 одсто оболелих од короне
Делта сој вируса корона постао је доминантан у Србији, утврђен је код више од 90 одсто заражених особа, потврђено је „Политици” на Медицинском факултету у Београду. Код око 10 одсто оболелих присутна је британска варијанта ковида 19. Ови подаци потврдили су ранија предвиђања вирусолога да ће већ средином августа делта сој преузети доминацију и у нашој земљи. Овај сој је први пут у Србији регистрован 1. јула код двоје људи који су се вратили с планинарења из Русије.
Његова главна карактеристика је да се веома брзо шири и да једна заражена особа може да зарази до осморо људи. На срећу, досадашња истраживања показују да постојеће вакцине штите и од овог соја ковида 19, иако за неколико процената пада степен заштите, као и да оболели немају тежу клиничку слику у односу на првобитни сој короне.
Међутим, симптоми делта соја су нешто другачији од оних који су се раније појављивали, попут вуханског или британског. Сада се не дешава тако често да заражена особа има губитак чула укуса и мириса, што је био главни симптом првобитног облика овог обољења.
Према речима примаријуса др Драгане Трифуновић Балановић, директорке београдског Дома здравља „Звездара” и председнице Секције опште медицине Српског лекарског друштва, они који долазе ових дана у ковид амбуланте најчешће се жале на симптоме као што су повишена температура, малаксалост, пролив, болови у мишићима.
– Симптоми су доста блажи, као и клиничка слика код заражених. Температуре сада нису много високе. Оболели не завршавају у високом проценту на болничком лечењу. Најчешће помоћ траже они који су били на годишњем одмору у иностранству. Повећан је број особа које долазе у ковид амбуланте, али још увек није забрињавајући. Многи су с децом која су на распусту отишли на предах ван Београда и то нам даје криву слику у огледалу, што значи да можда још немамо прави преглед ситуације. Праву слику ћемо имати када се у септембру сви врате у Београд. Протоколи лечења су и даље исти, без обзира на доминантни делта сој. Треба имати у виду да доста људи који долазе у дом здравља имају симптоме сличне корони, с прехладама, па је битно да се одмах утврди о чему је реч – наглашава др Трифуновић Балановић.
Пацијенти заражени делта сојем короне некада се жале и на кашаљ, кратак дах, болове у грлу, цурење секрета из носа… Понекад се и не јаве лекарима за помоћ јер мисле да је реч о обичној прехлади, а ако симптоми не престају после неколико дана, дијагнозу најчешће сазнају после тестирања у ковид амбуланти. За сада је и даље ПЦР тест златни стандард за постављање дијагнозе.
А због све већег броја оболелих, заседаће највероватније у наредних недељу дана и Кризни штаб за сузбијање ковида 19, што је за наш лист потврдио професор др Бранислав Тиодоровић, епидемиолог и члан штаба. Она каже да је срећа што је и даље низак број хоспитализованих у односу на број оних код којих је потврђена корона. Наш саговорник објашњава да је у последњих десетак дана уочен позитиван налаз ковида 19 код особа које су се вратиле с летовања, али и код оних који су дошли у Србију, а иначе се налазе на привременом раду у иностранству. У неким местима се организују и масовне свадбе, где се нико не придржава епидемиолошких мера, што је велики ризик, напомиње Тиодоровић, а дешава се да се људи који живе у некој другој земљи тамо понашају по правилима и да се потпуно опусте када се врате у Србију.
– Нове одлуке штаба зависиће од епидемијске ситуације, а нимало није за занемаривање податак да имамо дневно више од 700 заражених. У Ковид болници у Батајници бележи се већи број примљених болесника, као и у Крушевцу. Зато мислим да морамо неке мере да предузмемо, али колико ће то деловати, не могу да кажем јер нисам велики оптимиста. Народ је сам донео одлуку да буде потпуно опуштен, што је проблем. Морамо да поновимо да се мере које су снази морају поштовати, али и да држава мора боље да контролише њихово спровођење. Ту мислим на контроле у затвореним просторима, тржним центрима, на спортским утакмицама, манифестацијама… По мом мишљењу, то је већ требало да учинимо. Уз то, битно је да апелујемо на људе да се вакцинишу против ковида 19 – сматра др Тиодоровић.
Светска здравствена организација упозорила је крајем јула да ће делта сој, који је откривен у Индији, постати наредних месеци доминантан у већини земаља. Повећање броја оболелих на глобалном нивоу они виде у недовољном броју вакцинисаних људи, укидању мера против епидемије у многим земљама, као и у већој друштвеној интеракцији.
Подели ову вест





Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.