Летња школа у Тршићу пуна ђака
Образовно-културни центар „Вук Караџић” у Тршићу овог лета је под опсадом средњошколаца из свих крајева Србије, али и из држава региона, решених да предах од школских обавеза испуне освајањем нових знања. Домети им нису омеђени уобичајеним планом и програмом наставе и учења, већ знатижељом и марљивошћу. Истраживачким корацима у пределе лингвистике, фолклористике и историје српске културе полазници тршићке школе залазе разноврсним друштвено-хуманистичким стазама које воде у истом смеру – ка развијању интересовања ученика за матерњи језик, снажењу идентитетских обележја, али и свести о дужности сваке генерације да наслеђе очува, да га својим радом увећа и преда потомцима.
Тако су врсни србисти и фолклористи, чланови програмских одбора и предавачи центра у Тршићу за ову годину зацртали ђацима пријемчиве путеве надградње језичке културе, знања дијалектологије, фразеологије, жаргонизама, лексикографије, дигиталне хуманистике...
Предавањима, радионицама, филмским пројекцијама, индивидуалним и тимским истраживачким подухватима полазници семинара у родном месту Вука Караџића тренутно путују од праисторијског и античког наслеђа на тлу Србије, преко српскословенске, српсковизантијске до модерне грађанске и српске културе у европском контексту. И свиђа им се. Дошли би опет, и као студенти.
– Први пут сам у Тршићу. Дошао да проширим видике, надоградим општу културу, из другачијег угла музикологије, архитектуре и књижевности спознам развојне етапе српске културе. Занимљиво је. Ту смо од 1. до 14. августа. Полазници су из различитих крајева, пријемчиви за квалитетан разговор. Стичемо нове пријатеље и колеге. Свиђа ми се центар. Много је лепа природа. Коначно смо дочекали да будемо овде. Да што више ђака, али и студената, похађа овакве програме, био би немерљив допринос друштву у целини – описује утиске за „Политику” Урош Делић, овогодишњи матурант Гимназије „Вељко Петровић” у Сомбору, али и бруцош Правног факултета у Београду.
Сличан семинар из историје похађао је, каже, у Истраживачкој станици „Петница”.
– Упоредиви су. Овде су предавања више екс катедра, долазе нам различити универзитетски професори, академици, писци, имамо више контакта с литературом, теоријске полемике, да кажем, до свеопштих области хуманистике. Истиче се проф. др Александар Јовановић, као модератор семинара који похађам. Држао нам је предавања, показао нам Тршић, али и све његове колеге, наши предавачи, фини су и приступачни за сва наша питања. У Петници се више ради практично. Ментори могу бити и средњошколци, али их наравно има и са факултета и института или из неког локалног архива. И Тршић и Петницу апсолутно препоручујем – каже Сомборац натпросечно заинтересован за историју српске културе, што га је и довело у Тршић.
За учешће у тршићким програмима ђаци не плаћају котизацију, за разлику од полазника петничких програма. Културно-образовни центар „Вук Караџић” је установа Министарства просвете, науке и технолошког развоја. Просветни врх у фебруару обавештава школске управе о програмима и оквирним терминима одржавања курсева у тршићком центру, оне шаљу позивно писмо школама па се ђаци пријављују у складу с интересовањима.
– Ове године имали смо више од 200 кандидата. Професори су морали да праве селекцију и опет је знатно више полазника него раније. Први пут имамо већи број полазника из Босне и Херцеговине, Црне Горе, чак и једну ученицу из Словеније. Било је неколико заинтересованих ђака из Северне Македоније, али нисмо успели да организујемо њихов долазак. Тренутно код нас борави 25 полазника на фолклористици и 35 наклоњених историји српске културе. У претходној групи на лингвистичком курсу имали смо чак 57 средњошколаца. Сваке године наши полазници погледају историјски значајне локалитете у окружењу. Сада су трагом Церске битке посетили Гучево, Текериш, Мачков камен. Деца су сјајна. Већ исказују велико интересовање да нам дођу и следеће године – дочарава за наш лист Александра Пурић, директорка Културно-образовног центра „Вук Караџић” у Тршићу.
Средњошколски курсеви трају две недеље. Организују се само лети. Циљ је да програма буде више, као и учесника – у току целе године.
– У договору с професорима из програмског одбора било би добро да од следеће године имамо и програме за основце, пре свега седмог и осмог разреда, који учествују на такмичењима из српског језика и књижевности. Такође, да за студенте уприличимо радионице у којима ће се бавити изучавањем српског језика и књижевности, традиције, културног наслеђа, што и јесте специфичност овог центра. Пре актуелних средњошколских курсева угостили смо студенте треће године етнологије и антропологије с Филозофског факултета Универзитета у Београду на обавезној стручној пракси, коју већ трећи пут имају код нас. Били смо домаћини и Филхармонији младих „Борислав Пашћан”, други пут, а и они пуни лепих утисака желе да и њихов боравак у Тршићу прерасте у традиционални летњи камп. Овде ће се одржати обука за лекторе, од 25. до 31. августа. Првог викенда у октобру бићемо домаћини међународног научног скупа Савремена српска фолклористика, и то четврту годину заредом. Лане смо успели да уприличимо само тај скуп и Прву интеркатедарску србистичку конференцију, а ове године и другу – подсећа Пурићева.
Јесу то значајни помаци имајући у виду да је овај центар такорећи нов. Први је, и за сада једини, који функционише у низу планираних и најављиваних „центара изврсности” под капом ресорног министарства. Званично ради од септембра 2017, а прве радионице за средњошколце овде су организоване лета 2018. године.
Подели ову вест

Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.