На новог власника чека 70 државних предузећа
Стечај је ове седмице постао синоним за гиганте некадашње Југославије. Београдска индустрија пива са позамашном имовином у центру главног града, почетком недеље је из стечаја у коме је провела шест година, продата „Ауто-Чачку” за само 17,7 милиона евра, а чувена „Мостоградња”, због петогодишње блокаде рачуна и немогућности плаћања од јуче је и званично у стечају. Вишегодишњи покушаји продаје ових некада успешних компанија и звучних имена српске привреде нису уродили плодом, али се списак продаја државних предузећа из стечаја овде не завршава. Претпоставља се да ће бар половина, од 70 фирми колико их чека на прелазак у руке приватника, завршити у стечају.
У Министарству привреде не лицитирају бројевима, али наглашавају да је покретање стечајног поступка планирано за сва предузећа која немају одрживу пословну активност, односно не измирују обавезе према повериоцима и за која не постоји интерес за приватизацију, као и другим случајевима предвиђеним Законом о приватизацији и Законом о стечају.
Наводе да настоје да приведу поступак приватизације крају на шта указује и чињеница да је у претходних пет године приватизациони портфељ смањен са око 570 на 70 фирми. У том периоду су приватизовани велики гиганти „Железара”, „Галеника”, РТБ Бор и „ПКБ корпорација”, али и друга мања предузећа. Наглашавају да је поступак приватизације током прошле године, услед пандемије вируса корона, привремено био успорен.
– За одређени број предузећа у приватизационом портфељу у овом тренутку није могуће објавити јавни позив јер има нерешених захтева за повраћај имовине, одређених судских спорова или неких других имовинскоправних проблеми због којих не постоје услови у складу са законом да се огласи њихова продаја – наводе из Министарства привреде.
Тренутно су у току јавни позиви за приватизацију три фирме, и то „Севертранс АД” Сомбор, „Јадран АД” Нова Гајдобра и Крушик пластика АД” Осечина. Остали кандидати за расписивање тендера у овој години су „Петрохемија”, „Метанолско-сирћетни комплекс” из Кикинде, „Ласта”, Југословенско речно бродарство, Институт за водопривреду „Јарослав Черни”, ПИМ „Иван Милутиновић”, издавачке куће „Просвета” и „Рад”…
Посебна пажња јавности усмерена је на „Петрохемију” јер се Србија обавезала Међународном монетарном фонду да ће наћи купца јединог произвођача петрохемијских производа у земљи, полимера и синтетичког каучука и на то је ова финансијска институција у сваком свом извештају подсећа. Спровођењем унапред припремљеног плана реорганизације, дугови „Петрохемије” су конвертовани. Од губиташа је постала добитник. На крају 2018. остварила је профит од 37,9 милиона динара, али је крај 2019. дочекала са губитком од 2,2 милијарде динара.
Из Министарства привреде напомињу да се после формирања већинског пакета акција у власништву државе, очекује да у наредном периоду Влада Србије донесе одлуку о моделу и методу приватизације „Петрохемије”, након чега ће уследити објава јавног позива.
За саобраћајно предузеће „Ласта” за које се спекулисало да ће тендер бити расписан у јуну, јер већ постоји заинтересовани купац из Русије, из министарства наводе да је у току контрола приватизационе документације и документације у вези са поступком враћања одузете имовине. Уколико сви услови по Закону о приватизацији буду испуњени, може се очекивати објава јавног позива за приватизацију до краја године.
– О потенцијалним купцима не можемо да спекулишемо. Право интересовање инвеститора видеће се по објави јавног позива – кажу у Министарству привреде.
Подели ову вест








Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.