Тачи се одрекао права на редовно преиспитивање притвора
ХАГ - Бивши косовски председник и некадашњи командант ОВК Хашим Тачи одрекао се права на преиспитивање притвора у року од два месеца, констатовао је судија за претходни поступак Никола Гију у својој одлуци којом му је одобрио продужење рока за изјашњење о притвору, преноси Танјуг.
Наиме, судија је констатовао да Тачи жели да сачека одлуку жалбеног већа о његовој жалби на решење судије којим му је 23. јула продужен притвор, а према правилима суда притвор се испитује на свака два месеца након изјашњења тужилаштва и одбране.
Тачијева одбрана је у прилог свом захтеву навела да ће ово бити први пут да жалбено веће разматра и одлучује о његовом предлогу за привремено пуштање на слободу у „трећој држави”, те да ће од те одлуке зависити и сва даља њихова изјашњења о притвору.„Треће државе”, изузев Косова и њихове гаранције да Тачи неће побећи, део су поверљивог дописа Тачијеве одбране.
Судија је у одлуци Тачију одобрио да му своје изјашњење о даљем притвору поднесе у року од 10 дана након одлуке жалбеног већа о његовој жалби на продужење притвора.
Иначе, председница Специјализованих већа Косова са седиштем у Хагу Катерина Трендафилова одредила је у четвртак састав већа које ће одлучивати о жалби одбране бившег косовског председника.
То су судије Мајкл Пикард, Емилио Гати и Нина Јергенсен, а њихова одлука може се очекивати током септембра.
Тачи, Кадри Весељи, Јакуп Краснићи и Реџеп Сељими ухапшени су 5. новембра 2020. године, када су пребачени у пртивор у Хагу, где се и даље налазе.
Сва четворица некадашњих шефова ОВК су оптужена за низ ратних злочина и злочина против човечности и терете се за злочине широм 40 места у којима су људи неосновано лишавани слободе, мучени и убијани, а за које им прети казна доживотног затвора.
У оптужници се наводи да су кривична дела која им се стављају на терет извршена у периоду најкасније од марта 1998. до септембра 1999. на више места на Косову, као и у Кукешу и Чахану, у северној Албанији.
Према наводима оптужнице, та дела су извршили припадници ОВК против стотина цивила и лица која нису били активни учесници у непријатељствима. Жртве су махом били Срби, али и Албанци нелојални ОВК.
У оптужници се наводи да Тачи, Весељи, Сељими и Краснићи сносе индивидуалну кривичну одговорност, према разлицитим облицима кривичне одговорности, за кривична дела извршена у контексту немеђународног оружаног сукоба на Косову, која су била део раширеног и систематског напада на особе за које се сумњало да су били против ОВК.
Подели ову вест


Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.