Почиње попис становништва у Северној Македонији
Специјално за „Политику”
Од данас до тридесетог септембра, после 19 година, у Републици Северној Македонији одржава се попис становништва. Истовремено траје и онлајн попис за дијаспору, који је започео 1. марта, а досад је на овај начин пописано више од 190.000 грађана.
Будући да не јењава пандемија ковида 19, а да међу пописивачима има и оних који нису вакцинисани, биће уважен захтев грађана и обезбеђени пописивачи који су примили вакцину против вируса корона, нагласио је премијер Зоран Заев.
Поред здравствених компликација, на путу реализације пописа становништва стоје македонске и албанске политичке партије из опозиције, сматрајући да ће ова радња имати и политичку конотацију, те да поново неће бити приказано реално стање. Партија ВМРО–ДПМНЕ, чији је лидер Христијан Мицкоски, сматра да је лидер позиције Зоран Заев учинио овај корак како би се додворио албанској политичкој сцени, од које, као коалиционог партнера на власти, очекује подршку.
Артан Груби, заменик премијера Владе Северне Македоније, нагласио је још пре почетка пописа да неће признати резултате ако статистика прикаже мање од 20 посто Албанаца у укупном броју становништва у Републици Северној Македонији.
Бојан Маричић, министар правде Северне Македоније, изјавом на каналу ТВ 21 покушао је да увери све оне који сумњају у карактер и крајњи циљ пописа становништва Северне Македоније да се неће ништа променити у уставним категоријама, без обзира на то каква буде била коначна статистичка слика. Он је посебно нагласио да грађани не треба да страхују за своја стечена права. „Потребна нам је реална слика, не очекујемо велика одступања. Нико не треба да се плаши да ће некоме бити нешто одузето. Ако неко тврди супротно, то је јединствена деструктивна политичка сила”, нагласио је.
У атмосфери пандемије короне и пописа становништва, у Северној Македонији одвијају се и локални избори. Парламентарне политичке партије обелоданиле су своје кандидате, а поједине опозиционе партије подржале су независне кандидате. На пример, за избор градоначелника Скопља актуелном градоначелнику Шилегову, кандидату СДСМ-а, супротставља се независни кандидат Арсовска, коју су апсолутно подржале опозиционе партије из македонског блока, са ВМРО–ДПМНЕ на челу, највећом радикалном десничарском партијом. Уз њу је, као коалициони партнер, стала и парламентарна партија Албанска алијанса, чији је лидер Зијадин Села 27. априла, приликом упада симпатизера ВМРО–ДПМНЕ у Собрање, био претучен.
Партија ВМРО–ДПМНЕ је свој интерес на локалним изборима видела у коалицији с албанском партијом. Уједно, ово је и тест за наредне парламентарне изборе, на којима опозиција инсистира, како би са власти срушила Зорана Заева и Алија Ахметија, који предводе коалицију позиције.
Према политичким проценама и испитивању јавног мњења, позиција и опозиција могу се наћи у уравнотеженом односу када су у питању градоначелничка места. Многи су представили своје нове кандидате јер нису задовољни резултатима које су постигли досадашњи градоначелници. Међу њима је и Сашо Богдановић, кадар СДСМ-а, градоначелник општине Центар, највеће општине у Скопљу. Њему је замерено што се венчао на Косову, а он је иначе ову општину извукао из кризе и буџет из минуса, такође и интензивирао односе са Србијом, доприносећи формирању културних националних центара Северне Македоније и Србије у Београду и Скопљу.
Подели ову вест



Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.