Објављен јавни позив за новог власника „Петрохемије”
Влада Србије јуче је објавила јавни позив за стратешког партнера за панчевачку „Петрохемију”, који ће докапитализовати предузеће са 150 милиона евра и стећи власнички удео од 90 одсто.
Председник Србије Александар Вучић јуче је тим поводом рекао да верује да ће то питање коначно бити решено, а радницима поручио да немају разлога за бригу, јер „Петрохемија” добро стоји и на свом рачуну сада има 82 милиона евра. То значи да би, уколико би сама морала да се издржава у наредних годину до годину и по дана, било довољно новца.
Упитан какви су услови јавног позива и да ли ће тај партнер можда бити НИС, Вучић је рекао да би то могао да буде свако ко има могућност за довлачење сировина на најлакши могући начин.
– Сасвим је извесно да је могуће да понуде буду из две или три земље које у томе могу да пронађу интерес. Својевремено смо разговарали и са „Гаспромом” и другим партнерима, од Азербејџана до Ирана, али никада нисмо успели да нађемо стратешког партнера – подсетио је Вучић.
Напоменуо да у петрохемијском послу никада не може са сигурношћу да се процени како ће се ствари кретати у наредне три године.
– Зато је добро је да се осигурамо по том питању. Верујем да ћемо наћи доброг, озбиљног, сигурног партнера. Ја сам разговарао и с председником „Гаспромњефта” Александром Дјуковом и са председником Управног одбора „Гаспрома” Алексејем Милером више пута. Верујем да смо на путу да све то решимо – поновио је Вучић. Иначе, председник се пре десетак дана, како је потврдио и на „Инстаграму”, састао управо с Дјуковом, након чега се спекулисало да је тема разговора између осталог била и „Петрохемија”.
Како „Политика” незванично сазнаје, у НИС-у ће погледати тендерске услове, па ће одлучити да ли ће учествовати у куповини или не. Подсећања ради, још када је „Гаспромњефт” преузимао НИС, тадашња актуелна власт је покушавала ђутуре да прода и „Петрохемију”, али руска страна тада за то није била заинтересована.
Конкурс за стратешког партнера отворен је до 11. октобра, а услов је да заинтересовани положе милион евра. Тендерске пропозиције, објављене на сајту Министарства привреде, налажу да стратешки инвеститор може бити домаће или страно правно лице, док конзорцијуми или други облици удруживања немају право учествовања у поступку приватизације.
Стратешки инвеститор, заинтересован за закључење уговора о стратешком партнерству са Републиком Србијом и субјектом приватизације, може бити домаће или страно правно лице које мора самостално, тј. без консолидације повезаних и зависних правних лица, испуњавати квалификационе критеријуме. Пре свега да се као својом пословном делатношћу, у периоду од најмање три узастопне пословне године које претходе години објаве јавног позива за приватизацију „Петрохемије”, претежно бавило производњом пластичних маса у примарним облицима или производњом нафте и нафтних деривата.
Потом, треба да је остварило пословни приход од најмање 1,2 милијарде евра у свакој од последње три пословне године, као и да је остварило пословни добитак у истом периоду.
Новица Коцић, председник Самосталног синдиката „Петрохемије”, каже да ако се погледају конкурсни услови, то јест ко има право да поднесе пријаву, он не види да може да учествује било ко други осим НИС-а.
– Као синдикати смо се изборили да учествујемо у комисији за спровођење јавног позива за стратешког партнера. У овом тренутку ништа не знамо осим што имамо јавни позив у коме пишу неки квалификациони елементи. Морамо да видимо шта каже друга страна, са којим претпоставкама улази у стратешко партнерство – каже Коцић.
Он наглашава да будући стратешки партнер треба да уложи 150 милиона евра и радницима „Петрохемије” је највећи интерес да се направи фабрика полипропилена, која, како каже, компанију доводи до зелене гране.
Што се тиче броја радника, Коцић каже да је у закључку Владе Србије о расписивању јавног позива за стратешког партнера наведено да у првој години неће моћи да се отпусти више од пет одсто, што је број људи који ће природним одливом тј. пензионисањем напустити фирму.
– Наши радници напуштају фирму јер зараде нису повећаване десетак година. Они одлазе у конкурентске фирме због већих зарада. Морамо да спречимо тај одлазак јер неће имати ко да ради у „Петрохемији” – каже Коцић.
У „Петрохемији” је на крају 2020. било запослено 1.306 радника. Држава у овом предузећу има 75,2 одсто удела, НИС 20,85 одсто, „Лукоил” 3,08 одсто , Акционарски фонд 0,58 одсто и Београдска банка 0,2 одсто.
Србија се обавезала Међународном монетарном фонду да ће наћи купца за јединог произвођача петрохемијских производа у земљи, полимера и синтетичког каучука и на то је ова финансијска институција у сваком свом извештају подсећа. Спровођењем унапред припремљеног плана реорганизације, дугови „Петрохемије” су конвертовани. Од губиташа је постала добитник. На крају 2018. остварила је профит од 37,9 милиона динара, али је крај 2019. дочекала са губитком од 2,2 милијарде динара. Прошлу годину је завршила опет у плусу са профитом од 160 милиона динара.
Подели ову вест



Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.