Недеља, 20.04.2025. ✝ Верски календар € Курсна листа
СЕЋАЊЕ: МИЛИВОЈЕ БОГОСАВЉЕВИЋ (1957–2021)

Сликао је воду и ждралове у симболици дуговечности

Под црним шеширом био је стваралац високих стремљења у уметности, у суживоту са светом контракултуре
Миливоје Богосављевић (Фото: породична архива)

Крајем јула из живота је тихо искорачио академски вајар и сликар Миливоје Богосављевић, члан УЛУС-а од 1983. године. Дипломирао је 1982. године, а потом 1984. магистрирао на Одсеку за вајарство Факултета ликовних уметности у Београду, у класи професора Николе Јанковића.

Плодоносни уметнички рад посветио је вајарским делима. У наслеђе је оставио јавне споменике: бисту краља Александра Првог Карађорђевића у Табановцу, статуу виолинисте Властимира Павловића Царевца у Великом Градишту и већи број радова у Пожаревцу: барељеф – портрет глумца Миливоја Живановића, бисту нуклеарног физичара Павла Савића, бисту глумице Жанке Стокић, портрет и бисту књижевника Бранислава Нушића. Аутор је статуета за награде „Миливоје Живановић” и „Жанка Стокић”.

У Галерији УЛУС, 2006. године, са 13 скулптура и 17 цртежа представио је свој уметнички израз на плану паралелних светова: скулптурама у теракоти, фигурално и рељефом. Наспрам тог уметничког подухвата, у репликама, цртежима приказао је исте теме, постављене изнова техником акварела у пигменту окера печене сијене.

Напоредо с вајарским радом Миливоје Богосављевић се посветио сликарству. У Галерији Дома војске у Београду 2005. године под називом „Заборављене приче” излагао је слике – уља на платну великог формата, као круну вишегодишњег студиозног проучавања напуштених дворишта, стварајући композиционе целине фасада које су протоком времена попримиле изглед портрета, садржајно веома комплексног значења, са атрибутима човековог лица, попут слика: „Тајна старинског зида”, „Пред вратима носталгије”, „Овде станује време”, „Умирући град”, „Сребрно светло 1999”… Овом циклусу припада и слика „Љубав на старинском зиду”, која кореспондира с песмом „Тајна” Јована Дучића.

Богосављевић је аутор и већег броја портрета познатих личности, као што је патријарх Павле, али и портрета обичних људи, деце…

У последњој деценији живота превасходно се бавио акварелом. Запажена је изложба „Мирне воде” у Галерији Библиотеке града Београда 2013. године. Његови акварели се одликују мотивима воде, чамаца, птица и ждралова у симболици дуговечности.

За допринос развоју ликовног стваралаштва и учешће у многобројним манифестацијама и ликовним колонијама уручена су му многа признања и захвалнице. На завршној години студија добитник је Награде студента генерације из фонда „Сретен Стојановић”. Следе награде Универзитета уметности у Београду, Награда УЛУС-а за скулптуру на изложби и више откупних награда Републичког фонда за културу.

Осим јавних споменика, радови Миливоја Богосављевића налазе се у сталним поставкама музеја и галерија градова у Србији и многим приватним збиркама културног простора бивше државе Југославије, као и у Аустрији, Немачкој, Холандији и САД.

Уметност коју је стварао одисала је аутентичним виђењем света у коме живимо, студиозно, интелектом и с порукама. У својим промишљањима о животу и стваралаштву био је човек широких интересовања и схватања. У појави се разликовао од других уметника које срећемо. Под црним шеширом био је стваралац високих стремљења у уметности, у суживоту са светом контракултуре – у духу рокенрола извајао је Џима Морисона и корачао улицама Београда и Великог Градишта, градовима у којима је живео, у ритму Клептонове музике.

Коментари2
Молимо вас да се у коментарима држите теме текста. Редакција Политике ONLINE задржава право да – уколико их процени као неумесне - скрати или не објави коментаре који садрже осврте на нечију личност и приватан живот, увреде на рачун аутора текста и/или чланова редакције „Политике“ као и било какву претњу, непристојан речник, говор мржње, расне и националне увреде или било какав незаконит садржај. Коментаре писане верзалом и линкове на друге сајтове не објављујемо. Политика ONLINE нема никакву обавезу образлагања одлука везаних за скраћивање коментара и њихово објављивање. Редакција не одговара за ставове читалаца изнесене у коментарима. Ваш коментар може садржати највише 1.000 појединачних карактера, и сматра се да сте слањем коментара потврдили сагласност са горе наведеним правилима.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Slobodanka Sefer
Milivoje je bio drag covek. Osetljiv na vidljiva i nevidljiva zbivanja oko nas. Sa kolegama je delio samo onoliko koliko su oni mogli da prime ,ostatak je zadrzavao... Sa tim ostatkom otisao je pred Gospoda znajuci da ce samo On moci da ga shvati ! Neka bi mu Gospod podario mesta cvetna da u njih posadi one svoje skulpture koje ovde nije stigao da uradi !
Dr Slobodan Devic
Ode nam jos jedan veliki patriota ...

Комeнтар успeшно додат!

Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.

Овај веб сајт користи колачиће

Сајт politika.rs користи колачиће у циљу унапређења услуга које пружа. Прикупљамо искључиво основне податке који су неопходни за прилагођавање садржаја и огласа, надзор рада сајта и апликације. Подаци о навикама и потребама корисника строго су заштићени. Даљим коришћењем сајта politika.rs подразумева се да сте сагласни са употребом колачића.