Од 168 градова и општина у Србији само три имају позитиван природни прираштај
Начелница Одељења за демографију Републичког завода за статистику (РЗС) Гордана Бјелобрк изјавила је данас да Србија „никада није имала више становништва старијих од 65 година”, док у исто време пада број живорођене деце, а у највећем броју општина бележи се негативан природни прираштај.
Бјелобрк је за телевизију Прва изјавила да удео у томе имају миграције младих који одлазе из земље, али да постоје и миграције унутар Србије, из мање развијених подручја ка развијенијим градовима, пре свега Београду, Новом Саду и Нишу.
Бјелобрк је навела да Београд због тога има стално повећање броја становника, али да, као и огромна већина градова у Србији – има негативан природни прираштај.
Према њеним речима, од 168 опстина у Србији „само три имају позитиван природни прираштај”.
„То су Тутин, Нови Пазар и Прешево. Све остале општине имају негативан природни прираштај, неке још од 60-тих година прошлог века”, казала је Бјелобрк, јавља Бета.
Она је међу податке који расту из области демографије, осим удела старије популације у броју становника, навела да и да се повећава „број разведених бракова, као и просечна старост приликом рађања првог детета и рађања деце уопште”.
Међу бројкама које из године у године „падају”, Бјелобрк је навела да „пада број становника, пада број живорођених, као и удео младе популације до 15 година” у укупном броју становништва.
„Пада број закључених бракова, који је у вези са старосном структуром становништва. Највећи утицај на то имају миграције, односно одлазак младог становништва у иностранство, што индиректно утиче на пад броја рођених”, рекла је Бјелобрк.
Подели ову вест




Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.