Скуп гас угрожава производњу минералних ђубрива
Све скупље минерално ђубриво могло би да буде разлог новог ланчаног поскупљења хране у Србији али и на глобалном нивоу. На светском тржишту цене минералних ђубрива још од јуна вртоглаво расту. Главни узрок је озбиљна криза у производњи гаса и других енергената због чега велики произвођачи масовно смањују производњу.
Немачки специјализовани портал „Агрархојте”, пише да су цене појединих производа већ премашиле оне из 2007. и 2008. године а пољопривредницима су нагло порасли и трошкови репроматеријала.
Портал „Агроклуб” преноси да је хемијски див БАСФ недавно објавио како је знатно смањио своје капацитете за производњу ђубрива због високих цена природног гаса.
„Пратићемо развој цена енергената и у складу с тим прилагођавати производњу амонијака”, саопштили су из ове компаније наводећи да га у погонима у Белгији и Немачкој већ мање производе. Исту стратегију најављују и други велики произвођачи.
Србија увози велике количине минералних ђубрива, а произвођачи су дешавања на светском тржишту већ осетили на почетку пролећне сетве јер су им трошкови у производњи знатно увећани. Према статистичким подацима у другом кварталу 2021., у односу на исти период прошле године, минерална ђубрива била су скупља за 14,3 процента, а храна за животиње 31,3 одсто.
Вештачко ђубриво неопходно је у производњи и уз контролисану примену доводи до убрзања раста и развоја биљака уз остваривање високог, квалитетног и економски оправданог приноса.
Др Александар Лепосавић, са Института за воћарство у Чачку каже да је ово што се тренутно догађа велики проблем за пољопривреднике, не само за произвођаче воћа, који трпе последице, већ и за све друге учеснике у биљној производњи.
Наводи да је цена основног ђубрива, које се користи у производњи, за кратак период порасла са 45 динара на 70. Онда је јасно колики су то додатни трошкови за произвођаче у ратарству, напомиње Лепосавић и објашњава да је за хектар обрадиве површине потребно употребити 600 до 800 килограма само основног ђубрива. Према ономе што чујемо на терену произвођачи сада калкулишу јер им улагања расту, а неки размишљају и о смањењу производње. Пољопривредници су у јеку припрема за јесењу сетву тако да овакве информације са тржишта у овом тренутку њих највише погађају.
„У сваком случају имамо скок цена у производњи и сигурно ће у будућем периоду бити јако изражена”, додаје Лепосавић.
Вештачка ђубрива се најчешће употребљавају код узгоја кукуруза, јечма, соје и сунцокрета, али и код узгоја воћа, поврћа и цвећа. Правилном употребом ђубрива принос пољопривредних култура може бити увећан и до 50 процената.
Комисија за заштиту конкуренције, у децембру прошле године, објавила је трогодишњу анализу (од 2017. до 2019) о тржишту вештачких ђубрива у Србији, имајући у виду раст произвођачких цена у прва три квартала 2019. као и, у том тренутку, стечај једног од највећих произвођача вештачких ђубрива у Србији – „Азотаре” из Панчева, и некада највећег произвођача урее.
Комисија је објавила како је у том периоду код нас пословао само један произвођач минералних ђубрива – „Еликсир група” са погонима у Шапцу и Прахову. Наглашава се и да је 2019. дошло до осетног раста увоза, тако да је на крају те године он био за пет процената већи од оствареног у 2017. Минерална ђубрива претежно су се увозила из Русије (око 60 одсто) али и из ЕУ, углавном из Хрватске, Аустрије, Мађарске и Румуније.
Према наводима комисије, увоз вештачких ђубрива био је слободан, без оптерећења царинским дажбинама, док је на тржишту пословао велики број увозничких компанија. Према подацима Управе царина, у прве две анализиране године водећи увозник ђубрива у Србији била је „Еликсир група” али ју је 2019. на тој позицији сменила новосадска компанија „Промист”.
У мају ове године, на јавном надметању, управо „Промист” је купио панчевачку „Азотару” у стечају за 650 милиона динара. Нови власник најавио је како планира да, после три године застоја, покрене бар део производње вештачког ђубрива.
Подели ову вест



Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.