Путин оценио да је могућ скок цене нафте на сто долара
МОСКВА – Председник Русије Владимир Путин оценио је данас да је до актуелне енергетске кризе довело више фактора, укључујући раст цена гаса у Азији због чега се гас из Европе „одлио” тамо, затим смањене испоруке течног природног гаса из САД-а и других земаља, с изузетком Русије, те стање на тржишту нафте које још увек није доведено у равнотежу.
У обраћању на отварању конференције „Руска енергетска недеља”, Путин је поновио да је Русија спремна да обезбеди веће снабдевање Европе гасом ако јој буде достављен такав захтев, одлучно одбацујући оптужбе да Москва намерно ограничава испоруке из политичких мотива, преноси Ројтерс.
„Ако од нас буде затражено да додатно повећамо испоруке, спремни смо за додатно повећање. Повећаћемо онолико колико од нас буду тражили наши партнери. Неће бити одбијен нико”, рекао је руски председник.
Кремљ је више пута до сада демантовао да Русија намерно задржава испоруке гаса како би извршила притисак да се убрза добијање регулаторних дозвола за пуштање у рад новог гасовода Северни ток 2, који иде од Русије преко Балтичког мора до Немачке.
Путин је као „потпуну бесмислицу” одбацио изјаве да Москва користи енергију као политичко оружје.
Он је такође рекао да би пуштање у рад гасовода Северни ток 2 допринео смиривању гасне кризе и смањењу цена гаса у Европи, али да немачки регулатори због бирократских процедура још нису дали потребне дозволе да тај цевовод проради, јавља Танјуг.
Наставак испорука руског гаса преко Украјине после 2024. године, према његовим речима, представља економско питање и тешко је дати било какво обећање будући да Европа планира да смањи употребу угљоводоника у будућности.
Он је, међутим, најавио да ће ове године бити повећане испоруке гаса преко Украјине за Европу.
Изјаве да су гасоводи Северни ток 2 и Турски ток изграђени да би се заобишла Украјина назвао је „глупошћу”, истичући у том контексту да Северни ток 2 скраћује путовање гаса из Русије у Европу за 2.000 километара у односу на транзит кроз Украјину, понављајући још једном да је тај гасовод чисто комерцијални пројекат.
Путин је такође навео да није разговарао о стању на тржишту нафте са председником САД-а Џоом Бајденом, али да има радне контакте с америчким колегом и да се нада да ће се односи између Москве и Вашингтона постепено побољшавати.
Додао је да се разговара са замеником америчког државног секретара Њуландом о даљим контактима с Бајденом, и констатовао да никоме не иду у корист америчке санкције против Русије.
Путин је нагласио да његова земља не жели вртоглави раст цена нафте и да волатиности на том тржишту и поскупљење „црног злата” нису у интересу Русије, али је додао да је скок цена нафте на 100 долара по барелу сасвим могућ.
Према његовим речима, група ОПЕК+ учинила је све да стабилизује тржиште нафте, али се оно још увек није вратило на преткризни ниво, што изискује даље напоре како би се производња довела у склад с потребама тржишта.
Напоменуо је да је споразум алијансе ОПЕК+ спасио много радних места у САД-у, и изразио захвалност бившем америчком председнику Доналду Трампу на сарадњи у решавању ситуације на нафтом тржишту.
Путин је саопштио такође да је Русија постигла целовит договор о изградњи другог гасовода према Кини преко Монголије.
У току трка у наоружању између Русије и САД
МОСКВА – У току је трка у наоружању између Русије и САД, која је почела након што се Вашингтон повукао из Споразума о ограничењу система противракетне одбране, изјавио је данас руски председник Владимир Путин.
„Нажалост, у току је трка у наоружању. И она је почела након повлачења САД из Споразума о ограничењу система противракетне одбране”, рекао је Путин, а преноси ТАС С.
Он је нагласио да Русија није кршила никакве споразуме нити је иступала за њих, наводи Спутњик.
„То су учинили наши амерички партнери, а да би са себе скинули одговорност они сада упиру прстом у нас док медији ту причу раздувавају у интересу оних који им плаћају”, рекао је Путин на пленарном заседању форума „Руска енергетска недеља”, јавља Танјуг.
Истакао је и да је зачуђен реакцијом САД на то што је Русија развила хиперзвучно оружје.
„Прво су говорили како им је свеједно, а сада им се то не свиђа”, навео је Путин.
Он је рекао да је Русија спремна да са САД води преговоре о смањењу офанзивног наоружања узимајући у обзир присутност високотехнолошког оружја.
Подели ову вест


Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.