Селаковић: Гутереш дели став шефа УНМИК-а о акцијама Приштине
Министар спољних послова Србије Никола Селаковић и генерални секретар Уједињених нација (УН) Антонио Гутереш разговарали су о седници Савета безбедности УН о Косову и Метохији.
Како је данас саопштило министарство спољних послова, састанак је трајао готово три пута дуже него што је протоколом било предвиђено, а генерални секретар УН показао је изузетно велико интересовање за дешавања у региону.
„Било је речи о седници СБ УН и извештају генералног секретара о Мисији Унмик и њеној активности у претходних шест месеци, од марта до септембра, где смо добили уверавања да ће Мисија Унмик наставити да делује непристрасно у складу са мандатом који јој је дат и поверен у складу са Резолуцијом СБ УН 1244”, рекао је шеф српске дипломатије.
Селаковић је навео да је реакција генералног секретара УН на последње догађаје на Косову и Метохији иста као и шефа Унмика Захира Танина који је о томе објективно и језгровито говорио.
„Реакција је очигледна, брифинг који је Танин изнео на седници СБ УН је и став генералног секретара УН. Није раније било уобичајено да се у брифингу износи оно што није било обухваћено извештајним периодом. Чињеница да је Танин посветио готово 40 одсто свог брифинга тој ситуацији дели и сам генерални секретар. То смо посведочили у току овог састанка”, рекао је Селаковић.
Према његовим речима, генералног секретара УН упознао је са иницијативом председника Александра Вучића Отворени Балкан, коју су као шансу за регион препознали председници влада Северне Македоније и Албаније, и он је поздравио ту иницијативу.
Шеф српске дипломатије је пренео да је на састанку са Гутерешом показао интересовање Србије која УН сматра најважнијом међународном организацијом, кључном за очување мира и стабилности у целом свету, али и поштовање територијалног интегритета и суверенитета држава чланица.
Селаковић је рекао да се Гутереш посебно интересовао за дешавања у БиХ и да је истакао потребу за што већом и интензивнијом сарадњом Србије и Хрватске, у циљу што веће и боље стабилизације региона.
Подели ову вест




Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.