Званичници РС обавестили ЕУ о предстојећим корацима Бањалуке
Од нашег сталног дописника
Бањалука – Највиши представници Републике Српске обавестили су на састанку у Источном Сарајеву амбасадоре страних земаља о намерама које тај ентитет планира да предузме у наредном периоду као одговор на „неуставно наметање закона о забрани негирања геноцида”, као и антиуставне одлуке Уставног суда БиХ који је Српској оспорио право да располаже шумама и пољопривредним земљиштем на властитој територији. Наиме, из Бањалуке је најављено да ће Скупштина РС крајем месеца повући сагласност на споразуме о војсци БиХ, индиректним порезима и Високом и судском и тужилачком савету (ВСТС) БиХ, док безбедносним агенцијама БиХ – Сипи и ОБА – планира да забрани деловање на територији РС. Додик је новинарима рекао како је на састанку било око 14 или 15 амбасадора, док су поједине дипломате, како је рекао, избегле састанак. Како су за портал „Бука” саопштили из Канцеларије за односе с јавношћу амбасаде САД, они нису били ни позвани на састанак. Износе свој став о тоновима који долазе из Бањалуке: „Не постоји уставни пут којим би се један ентитет једнострано повукао из државних институција. Предлози којима се уназађују мир и напредак постигнути у последњих 26 година воде само у изолацију и економску пропаст”.
Због превирања у БиХ у четвртак је одржана и седница амбасадора Управног одбора Савета за спровођење мира (ПИК) у БиХ. Позвали су лидере да „одбаце реторику дестабилизације и поделе”, те да престану с било каквим акцијама у том погледу. „Те акције укључују претње отцепљењем и довођење у питање постојања БиХ као јединствене, суверене државе која се састоји од два ентитета”, наводе амбасадори. С овим констатацијама није се сложила Русија, која је позвала да се закључци ПИК-а „игноришу, јер не одражавају став целе међународне заједнице”. Амбасада Русије у БиХ предложила је белешку следећег садржаја: „Руска Федерација не сматра високог представника легитимним без неопходне одлуке Савета безбедности УН и не слаже се с текстом изјаве”, преноси „Ослобођење”.
Милорад Додик рекао је новинарима да су званичници РС заправо „сагласни с непризнатим ПИК-ом, који је рекао да је њима циљ да очувају уставни поредак”. „И нама је циљ да очувамо уставни поредак. Нисмо против територијалног интегритета БиХ и с тиме се слажемо”, каже Додик. Истиче да је 80 одсто припадника Оружаних снага БиХ спремно да након доношења закона о војсци напусти службу и укључи се у нове структуре у РС. Најавио је да ће упоредо с доношењем закона о војсци бити усвојен и закон о укидању закона (о забрани коришћења државне имовине) који је наметнуо некадашњи високи представник Педи Ешдаун, „чиме ће на располагање новим структурама бити стављене касарне и остало”. Додао је да ће, уколико се неко од Бошњака или Хрвата који су у јединицама или структурама на територији РС одлучи да приступи војсци Српске, као регуларној уставној формацији, они бити прихваћени. Ускоро ће, наводи Додик, бити заказана седница Скупштине РС, на којој ће бити донети закони о ништавности, неважењу и непримењивању на територији РС око 140 закона БиХ које су наметнули високи представници.
„Српска ће само предузети мере да се њој врате уставне надлежности и стога припремамо акте да у наредних неколико дана закажемо седницу скупштине на којој ћемо повући раније дате сагласности за реформу војске, ВСТС, фискалног система и за успостављање дирекције за индиректне порезе”, истакао је Додик и нагласио да „ово није сецесија, нити отцепљење”. Поновио је да ће Српска поништити наметнуте законе о суду и тужилаштву БиХ, Агенцији за истраге и заштиту (Сипа), Обавештајно-безбедносној агенцији (ОБА), као и о јавним набавкама.
„Све је то отето Српској, као и изборно законодавство. О томе нема преговора, могу само бити информисани они које то занима”. Председавајући Председништва БиХ Жељко Комшић најавио је да ће поднети пријаву против Додика „уколико изостане реакција Тужилаштва БиХ”, јер његова дела „представљају рушење уставног система државе”.
Милорад Додик, пак, посебно апострофира чињеницу да РС никада није пристала на промену Устава БиХ, „знајући да ће доћи дан и тренутак када ћемо моћи да вратимо позиције и надлежности које Српској припадају”. Истакао је да је ова генерација политичара кренула на овај пут, који „не могу да зауставе ни Европска комисија ни САД, као ни Енглези који су све ово закували”.
Убеђен је да су најављене мере неопходне, јер би, како каже, РС могла нестати након још неколико одлука Уставног суда. Неколико пута је напоменуо да никаквих сукоба у БиХ неће бити. „На много места смо разговарали и обезбедили сагласности за управо ту ситуацију. Нема потребе да Срби, Хрвати и муслимани ратују. Ниједан циљ није тога вредан”, поручио је Додик и поновио да се Бањалука залаже за самосталну Српску у оквиру БиХ.
„Желимо да самостално одлучујемо о надлежностима које смо добили Уставом и ништа више, али ни мање. За нас је тај устав Свето писмо и понашаћемо се, господо Американци и Европљани, по слову устава ове земље”, истиче.
Каже да је на састанку с представницима ЕУ рекао да, уколико ЕУ и Европска комисија донесу одлуку о санкцијама против РС или је искључе из својих програма, „могу записати да је то датум самосталне Српске”.
„Политичка акција Српске не подразумева никакве мере милитаризације. Уколико то мултинационалне снаге покушају да ураде, наравно да неће сломити политички отпор. Спреман сам да кажем да на неким другим адресама постоје они који су спремни да на различитим нивоима помогну и заштите РС. Није никаква претња ничему, а поготово не територијалном интегритету”. Додик је изјавио да му је Сергеј Лавров приликом недавног сусрета у Београду рекао да се Русија залаже за територијални интегритет БиХ у складу с Дејтонским споразумом и да је спремна да се и данас ангажује онолико колико је дала гаранције и била сведок потписивања споразума. Он је истакао да од Лаврова није тражио војну помоћ, нити је о томе разговарано, јер мисли да ситуација није драматична. Истакао је и да ће се РС окренути Кини уколико у разумном року не буде могла да добије уговоре из Брисела за изградњу путева и ауто-путева. На састанку с амбасадорима ЕУ учесници су се дотицали и могуће изолације РС.
„Имајући у виду наше разговоре с пријатељима из ЕУ могу да се кладим да Европска комисија неће донети одлуку о санкцијама Српској, ни било којем појединцу. Да ли ће то урадити Немачка или неке друге земље, то не можемо да гарантујемо, али Европска комисија неће”, нагласио је Додик.
Наводи да данас постоје нека друга тржишта на којима Српска може обезбедити новац, уколико у разумном року Европска комисија не буде одобрила кредите и донације. „Ако то не буде у разумном року, ми ћемо то урадити с Кинезима. РС неће остати без инвестиција”, рекао је Додик.
Подели ову вест








Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.