Лекари упозоравају: или вакцина или деца на респираторима
Епидемијска слика у којој су и деца на респиратору резултат је слабог одзива грађана на вакцинацију и опасног вируса. Међу скоро 7.000 пацијената који се од вируса корона лече у болницама широм Србије има 79 малишана. У најтежем стању је троје деце узраста од шест месеци до 17 година и они се налазе на респираторима у Институту за мајку и дете „Др Вукан Чупић”. У тој установи је још двоје малишана под надзором лекара, а 26 се лечи од вируса корона у КБЦ „Дедиње”. О забрињавајућој ситуацији код оних који су до сада важили за отпорније на вирус корона сведоче и призори из других градова – све је више заражене деце у Новом Саду, Крагујевцу, Нишу, а у Краљеву је сваком трећем детету које се тестира дијагностикован ковид 19.
– Деца која се налазе на респиратору су јако болесна, дан и ноћ проводимо с њима, чинимо и могуће и немогуће да им помогнемо. Оно чему ми сада сведочимо на институту искуства су наших колега које лече одрасле. Осим дечака од 17 година, који је мало гојазан, остала деца немају других болести. Истина је да се деца и сада мање разболевају, да су њихове клиничке слике и даље лакше, али ово јесте разлог за панику. Ако у Тутину имате шест процената вакцинисаних грађана, онда је ваш избор ово – деца на респиратору – каже за „Политику” пулмолог проф. др Предраг Минић и додаје да родитељима треба да буде јасно како је неопходно да се и деца старија од 12 година вакцинишу, будући да су и они почели тешко да оболевају.
Наш саговорник подсећа да је у марту 2020. године, када је вирус корона забележен у Србији, Р фактор, то јест способност ширења вируса, био један према два и по, док је данас око седам. У преводу, данас ће једна заражена особа вирус пренети на седморо људи. Имајући то у виду, за колективни имунитет неопходно је да 83 одсто становништва буде вакцинисано.
– Како Р фактор расте, тако је и проценат неопходан за колективни имунитет виши. Ако нема вакцине, вирус циркулише и мутира. Ово сада је еволуција вируса у ходу. Спора вакцинација ствара услове за појаву нових мутираних сојева вируса који се брже преносе, изостаје имунски одговор, а могу бити отпорни и на неке лекове који се користе у терапији – појашњава проф. др Минић, иначе и члан Кризног штаба.
Вест да су међу најтеже оболелима и деца изазвала је панику код једног дела родитеља и питање да ли ћемо ускоро добити вакцину за децу. Наш саговорник каже да је и тај дан врло близу. Наиме, 23. октобра Америчка агенција за лекове завршава процес регистрације „Фајзерове” вакцине за децу узраста од пет до 11 година, а затим и за ону старости од шест месеци. Готово истовремено ће зелено светло дати и Европска агенција за лекове.
– Само неколико дана након њих, то би требало да учини и српска Агенција за лекове и медицинска средства јер су процедуре усаглашене и са америчком и европском агенцијом – додаје проф. др Минић.
Подели ову вест











Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.