Уторак, 07.12.2021. ✝ Верски календар € Курсна листа
ПЕТО КОЛО КОШАРКАШКЕ ЕВРОЛИГЕ

Немци лако кроз Београд

Црвена звезда – Алба 63:78 (10:12, 15:26, 21:20, 17:20). – Крах у другој четвртини узрок шестог узастопног пораза од немачког тима
Волтерс (у дуелу са Лоом) једини је уз Кузмића и Митровића био на висини задатка (Евролига)

Агонија кошаркаша Црвене звезде у дуелима са Албом се наставља. Немачки првак, иако знатно ослабљен у односу на прошлу сезону, неочекивано лако и убедљиво је дошао до шесте узастопне победе над „црвено-белима”. Лоша вест стигла је из табора српског и регионалног првака пар сати уочи дуела. Плејмејкер Никола Ивановић пре јутарњег тренинга није се осећао добро и послат је у изолацију, због сумње на вирус корона. У ионако скраћеној ротацији, уз велики умор, изостанак важног играча свакако је пољуљао тим, али далеко од тога да и оправдава веома лоше издање играча Звезде, пре свега у фази напада.

Да ће ту бити проблема, пре свега у организацији игре, видело се у уводној четвртини. Гости су на чврсту одбрану одговорили истом мером, али на другој страни терена показали су смиреност, јасно држећи се плана. Нервоза „црвено-белих” плаћена је са шест изгубљених лопти и неколико промашених „зицера”, а само захваљујући офанзивном скоку (пет), противник је спречен да стекне осетнију предност (10:12).

Колико Албина игра не лежи српском тиму, видело се на почетку друге деонице, када је практично и пала одлука о победнику. Звездин напад је запао у озбиљне проблеме пред комбинованом одбраном гостију, а број изгубљених лопти попео се на девет, за само 14 минута игре. То је резултирало и двоцифреним заостатком (12:22), који је смо појачао нервозу, како на терену, тако и на клупи. Све је потом кренуло наопако. Холинс је нанизао три фаула, а Калинић је лидерску улогу преузео у погрешном смислу. Због приговора је добио техничку грешку, а потом направио фаул у нападу, а онда му се придружио и тренер Радоњић, који је прекорачио дозвољену границу обраћања судијама. Алба је „побегла” на плус 16, што је, испоставиће се, било недостижно.

Додуше, нису се „црвено-бели” предавали. При крају друге деонице Волтерс је са шест поена у серији 10-0 најавио преокрет (22:28), али гости су брзо „испоставили” одговор преко Олиндеа и Лоа, за 13 кошева предности на полувремену (25:38). Колико су гости били бољи у првих 20 минута показује и статистика. Имали су седам асистенција више (4-11), исто толико изгубљених лопти мање (5-12) и много бољи шут за три поена. Код домаћина, Калинић, Добрић, Ускоковић и Симоновић су имали негативан индекс корисности, а без коша и било каквог учинака били су Давидовац и Добрић.

Звезда је смањила број изгубљених лопти у другом полувремену (само две), али нападачки и енергијом није могла да парира разиграним играчима Албе. Изгледало је да их је 12 једнаког квалитета, ко год да је крочио на паркет, давао је велики допринос, а „клупа” је и коштала „црвено-беле”. Они који нису били стартери укупно су убацили 19 поена, а противници 36. Тако је плејмејкер Тамир Блат (185, 24), иначе син трофејног тренера Дејвида Блата, за 17 минута убацио десет кошева, уз пет скокова и три асистенције и практично био играч утакмице (индекс 19).

Бољи учинак имао је само Огњен Кузмић, који је  са десет поена у трећој четвртини успео да да трачак наде домаћину (31:40), али то је био и последњи трзај. Алба је у последњих десет минута ушла са плус 12, Блат и Смит су „тројкама” казнили лошу одбрану, а до краја се наставила ревија промашаја кошаркаша Звезде. Калинић је из игре шутирао 10-2, Добрић 11-2, а Давидовац и Симоновић се нису уписали. Са 26 одсто успешности за три поена (25-6), „црвено-бели” су зацементирали последње место међу 18 тимова, а играчи Албе су за десет одсто надмашили просек из претходна четири дуела (27-11, 41 одсто). Тимски индекс корисности најбоље одсликава немоћ нашег тима (51-94), пред којим су три веома тешка дуела у гостима. Сутра ће на мегдан Морнару у Бару, у уторак их чека Монако, а два дана касније Армани.

Дворана: „Александар Николић”. Гледалаца: 4.658. Судије: Перез (Шпанија), Перанди (Естонија) и Силва (Шпанија).

ЦРВЕНА ЗВЕЗДА: Лазаревић, Волтерс 13 (две „тројке”), Ускоковић, Давидовац, Митровић 11, Лазић 3 (1), Калинић 5, Добрић 5 (1), Холинс 10 (2), Симоновић, Кузмић 16. Није играо Цирбес.

АЛБА: Ло 17 (3), Да Силва 9, Смит 8 (2), Делоу, Матишек 3 (1), Никић, Олинде 9 (1), Сикма 11 (1), Блат 10 (2), Зусман 11 (1). Нидсу играли Камуђе и Пено.