Онлајн живот библиотека
Нови Сад – У мучно време пандемије вируса корона, када ни неки медицинари више не верују у науку, новосадски библиотекари и љубитељи читања остали су верни књизи. Навике Новосађана да по књигу дођу у Градску библиотеку ипак су једно време, у јеку прошлогодишњег таласа пандемије, морале бити промењене. Попут лечења на даљину, када су домови здравља пацијентима делили телефонске бројеве лекара, тако је и библиотека имала само свој онлајн живот.
Било је то време затворених установа културе, када су у Градској библиотеци у Новом Саду осмислили низ дигиталних садржаја: видео-снимака разговора с књижевницима, квизова, видео-записа о животу и раду познатих писаца... Када је после два месеца поново отворена за читаоце, каже за „Политику” директор новосадске библиотеке Александар Јокановић, корисници су наставили да користе библиотечке услуге у истој мери као раније.
На крају прошле године, додаје, било је нешто мање уписаних него пре, али је у знатној мери повећан број прегледа дигиталних садржаја.
„Дилема да ли ће савремени дигитални садржаји потиснути књигу у штампаном облику заправо је лажна. Књиге се и даље штампају у великом броју, а сајмови књига у свету, до појаве пандемије, били су веома посећени. Читаоци су и даље верни књизи у штампаном облику, а упоредо прате садржаје на интернету, сходно својим интересовањима”, каже за наш лист директор Јокановић.
По његовим речима, електронско издаваштво у Србији и региону још није развијено и тек је у повоју. Активности и програми у јавним библиотекама прилагођени су савременом читаоцу. Значајнији програми се снимају и касније емитују на друштвеним мрежама или се преносе уживо путем различитих дигиталних платформи.
Градска библиотека у Новом Саду имала је у 2020. години преко 20.000 чланова. Прочитано је преко 350.000 књига и 20.000 примерака новина и часописа. У току године одржано је 400 различитих програма, као што су књижевни сусрети, предавања, трибине, креативне радионице за децу... Њени дигитални садржаји на интернету прегледани су 90.000 пута. Библиотека има 28 одељења и огранака, тако да је књига доступна читаоцу у сваком делу града.
Александар Јокановић верује да ће јавне библиотеке и у будућности успешно радити јер су ове установе, по његовим речима, у великој мери постале својеврсни културни центри локалних заједница.
„Културни програми које нуде библиотеке саставни су део живота наших суграђана, а читање је човекова духовна потреба од памтивека”, каже Јокановић.
Подели ову вест

Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.