Четвртак, 09.12.2021. ✝ Верски календар € Курсна листа
СЕДМО КОЛО КОШАРКАШКЕ ЕВРОЛИГЕ

Кобних пет минута у Милану

Армани – Црвена звезда 79:62 (24:6, 19:21, 19:23,17:12).- Домаћин повео 13:0, а до краја четвртине дошао до плус 20.- Још једно веома лоше нападачко издање „црвено-белих“, а опет предњачио Холинс (10-1 из игре)
(Фото EPA/Daniel Dal Zennaro)

Да није било кобних пет минута, можда би Милано остао омиљени град кошаркаша Црвене звезде. Овако, поражени су пети пут ове сезоне, а први у „Медиаланум форуму“ од Арманија, тек у петом мечу, скупо платили цех изузезно лошег отварања утакмице. Као да су у коферима из Монака донели све оно што је било лоше, пре свега у фази напада, па  касније није било ни снаге ни моћи да се савлада један од кандидата за фајнл фор и титулу.

Умор и недостатак тренинга су константа „црвено-белих“, који су и у граду моде играли без Вајта и Ивановића, уз чињеницу да је велики број играча ван форме. И против троструког европског првака лошим потезима предњачио је Остин Холинс, који је у уводним минутима увео екипу у велике проблеме, а поред резултатског и у психолошки пад. Промашио је у прва три напада и изгубио лопту, па пренео „пелцер“ на Калинића који није убацио „зицер“, а потом направио фаул у нападу. Распродају је наставио Волтерс и дланом  о длан, на семафору је стајао резултат – 13:0. Тек је Митровић у шестом минуту прекинуо Звездин пост, али лоша одбрана отворила је врата Шилдсу, Денијелсу и Холу да убаце пет „тројки“, за плус 20, већ у деветом минуту.

Иако нападачки „црвено-бели“ изгледају невероватно лоше, не памти се таква немоћ у уводних десет минута. Шут из игре 14-3, четири изгубљене лопте, нула асистенција и тимски индекс корисности минус два! Јасно је било да горе од овога не може, као ида ће домаћин мало „пустити гас“, па је Звезда у наставку дошла до даха и неке игре у нападу. Добрић је ушао у мини серију и разлика пала на 13 кошева, али са две нове изгубљне лопте Армани је почашћен са четири поена из контре. Тада је Митровић, једини расположен за игру (17 поена, седам скокова, индекс 27), уз младог Ускоковића, проналазио пукотине у одбрани домаћина и „црвено-бели“ су у финишу дошли на праг једноцифреног заостатка. Ипак, две лоше одбране вратиле су Армани на велику удаљеност (43:27).

Још једном се српски и регионални првак подигао и средином треће деонице дошао до девет поена заостатка (50:41). Одбрана је добро функционисала, а домаћин је за осам минута само два пута поентирао из игре. Изгледало је да ће доћи до интересантније завршнице, али Ускоковић и Холинс су са два нерезонска фаула буквално поклонили поене са линије слободних бацања. Како су почели прву четвртину, ушли су „црвено-бели“ и у последњу. Ускоковић и Добрић су при додавњу изгубили лопту, па потом Добрић направио кораке и више било какве реакције није било.

Неефикасност (21-4 за три), изгубљене лопте (15) и лоше грађење коша (10 офанзивних скокова Арманија), тренутна су лична карта Звезде. То је показано и у тимском индексу корисности (92-55), а једина добра околност је што се још једна тешка серија, са четири утакмице (три у гостима) у осам дана завршила. Биће времена и за тренинге, али велико је питање колико они могу да отклоне шутерске проблеме, пре свих Холинса који је у Милану имао још једно изузетно лоше издање (10-1 из игре).

Дворана: „Медиаланум форум“. Гледалаца: 4.000. Судије: Јавор (Словенија), Дифала (Израел) и Пицилкас (Грчка).

АРМАНИ: Мели 5, Родригез 5 (једна „тројка“), Таржевски 10, Ричи 3 (1), Хол 8 (2), Митоглу 9, Данијелс 12 (3), Шилдс 18 (3), Хајнс 4, Датоме 5 (1). Нису играли Грент и Билига.

ЦРВЕНА ЗВЕЗДА: Лазаревић 7 (1), Волтерс 2, Ускоковић 6, Давидовац, Митровић 17, Лазић, Калинић 8 (1), Добрић 13 (1), Холинс 6 (1), Кузмић 3, Цирбес. Није играо Симоновић.