У Србију стиже суперрачунар за вештачку интелигенцију
Крагујевац – Председница владе Ана Брнабић најавила је скори почетак развоја вештачке интелигенције у Србији, напомињући да ће инфраструктура бити обезбеђена у Државном дата центру у Крагујевцу који је отворен децембра 2020. године. Најважнији део овог националног пројекта јесте супербрзи рачунар који већ стиже у нашу земљу.
„Суперкомпјутер је стигао на границу, али ће нам бити потребно око месец дана да га испоручимо и уградимо у Државни дата центар. То је изузетно важно за Крагујевац и Србију, за младе људе и развој института и научно-технолошких паркова у нашој земљи”, изјавила је премијерка 27. октобра, приликом отварања радова на замени котлова у крагујевачкој „Енергетици” која ће убудуће користити гас за грејање уместо угља.
Моћна машина за развој вештачке интелигенције у Србији требало би да буде пуштена у пробни рад за месец или два, казала је премијерка, наговештавајући да би том чину у Државном дата центру у Крагујевцу могао да присуствује и председник Александар Вучић.
„Верујем да ћемо до краја новембра, почетком децембра, бити ту да пустимо у рад суперкомпјутер”, изјавила је Брнабићева, наводећи да би до крајаг првог квартала наредне године у Крагујевцу требало да буде завршен и посебан објекат Државног дата центра у коме ће бити похрањени подаци наше војске, полиције и безбедносних служби.
Набавку суперкомпјутера који ће омогућити развој вештачке интелигенције у Србији „Политика” је најавила у мају ове године, у разговору са инжењером Данилом Савићем (1974), који руководи радом комерцијалног дела Државног дата центра у Крагујевцу.
„Државни дата центар ће већ ове јесени бити опремљен супербрзим рачунаром. Биће то велики искорак у развоју вештачке интелигенције у нашој земљи. Можда ово неког може и да уплаши. И сам припадам генерацији која је одрасла уз фудбалску лопту на пољанчету, знам шта мисле старији кад им се помену машине које личе на људе. Зато инсистирам да се у науци сачува етика, да сваки експеримент буде на корист, а не на штету човечанства”, рекао је тада Савић, директор „Дата клауд технолоџи”.
Најважнији део Државног дата центра намењен је чувању података националних институција, а целокупним пројектом руководи Михаило Јовановић, директор Канцеларије за информационе технологије и електронску управу. Јовановић је недавно на светском сајму „Експо 2021” у Дубаију потписао и Меморандум о разумевању са америчком корпорацијом „Оракл” која је заинтересована да у оквиру комерцијалног дела Државног дата центра формира своју базу података за овај део Европе.
У серверима „Дата клауд технолоџи” система већ се налазе подаци појединих банака, интернет компанија и телевизија које с Државним дата центром имају уговоре о закупу информационог простора. Државни дата центар располаже са укупно 960 рек ормара, што су капацитети довољни за пружање услуга и локалним самоуправама и другим државама из региона, а безбедносни системи су на светском нивоу. У изградњу модерног објекта у Крагујевцу држава је уложила 30 милиона евра.
О највишим стандардима Државног дата центра у Крагујевцу говоре и савремени системи за хлађење који топлоту из рачунарског дела спроводе до просторија за рад и одмор запослених који дежурају 24 сата дневно. Овај технолошки искорак подстакао је наше стручњаке да испитају и шире могућности коришћења топлоте која настаје у објекту.
„Будући да је реч о првом Државном дата центру у Србији и једином у овом делу Европе, сада се ради студија о томе како топлоту која се генерише у серверима искористити за грејање у Крагујевцу. Уверена сам да ће то бити један од најинвентивнијих пројеката”, изјавила је премијерка Брнабић током посете „Енергетици”.
Подели ову вест







Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.