Изловљено више од 100 тона бабушки из Палића
Суботица – Од 1. септембра до данас из туристичког сектора језера Палић изловљено је 89 тона рибе, а ова велика количина показатељ је и да у панонском језеру има много више бабушки него што су биле претходне процене.
Санациони излов инвазивних рибљих врста из језера, а то се пре свега мисли на сребрног караша, односно популарну бабушку, започет је пре неколико година као један од облика биоманипулације којим се, уз остале мере, настоји очистити и спасити језеро Палић. Ова мера део је ширег програма званог „Еколакус” а који у висини од 6,5 милиона евра финансира Немачка развојна банка.
‒ Излов рибе смо радили у различитим годишњим добима, како би утврдили када се постижу најбољи резултати. Овог јуна две седмице смо радили излов, када је из језера извађено 15 тона рибе, али смо онда прекинули управо због мањег излова. Наставили смо у септембру и до сада извадили 89 тона рибе. Од како се спроводи ова мера из језера је изловљено 190 тона инвазивних рибљих врста, што показује да наше прве процене о 120 тона бабушки у Палићу нису биле тачне”, рекла је Марта Добо, директорица ЈП „Палић Лудаш”.
Тамаш Винко, стручни сарадник овог предузећа говорио је појединачно о врстама које су изловљене.
„У излову смо фокусирани на инвазивне врсте, бабушка је била у великом проценту, али изловили смо и друге врсте попут америчког патуљастог сомића, сунчанице, кинеског разбора”, каже Винко, али оно што је битно јесте да је у води све више аутохтоних врста попут шарана, гргеча, смуђа, деверике, а та риба је одмах враћена у воду, пошто излов специјалним вршкама не повређује рибе приликом излова. Са резултатима излова, истовремено је најављено и порибљавање које треба да се обави до краја ове године. „Више од 10 година нисмо радили порибљавање Палића, а разлог је био лош квалитет воде. Сада смо видели да је тренутак да почнемо, и то прво са мањим количинама смуђа, штуке, али и других врста које ћемо постепено пуштати у Палић и Лудашко језеро. Након тога радићемо мониторинг да видимо како је утицало на квалитативни и квантитативни састав рибљег фонда”, каже Винко.
У послу санационог излова рибе био је ангажован велики број стручњака и сарадника – од рибара из предузећа „Улов рибе Јовичин” из Ковиља, преко сарадника предузећа „Палић Лудаш”, града, Покрајинског завода за заштиту природе, надлежног покрајинског секретаријата и министарства, навео је Марко Стојчић, консултант на пројекту из куће „Пош и партнер”. „Осим излова раде се и научна истраживања, на сваком месту где су постављене вршке очитава се температура и провидност воде, анализираћемо све параметре и имаћемо јасну слику о томе шта се дешава у језеру”, рекао је Стојчић.
Подели ову вест









Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.