Центар дечјих летовалишта добио и објекат у Брусу
Центар дечјих летовалишта и опоравилишта, одлуком градских одборника, добио је на неодређено време и без накнаде на коришћење и објекат у Брусу који је до сада користила општина Врачар. Ова зграда биће обновљена, а београдски малишани добиће на располагање још једно место за рекреацију и уживање у природи. У месту подно Копаоника биће места за још 350 дечака и девојчица, тако да ће укупни капацитет центра бити око 1.760 лежајева.
– Циљ нам је да и у овом делу Србије постанемо лидер у дечјем туризму – истиче Тања Сантрач, генерална директорка ове установе.
Летовалиште у Брусу седмо је које ради у оквиру центра. Деца се већ одмарају и опорављају у објектима „Митровац” на Тари, „Станишинци” на Гочу, „Рудник” на Руднику, „Букуља” у Аранђеловцу, „Стеван Филиповић” на Дивчибарама и „Шупља стена” на Авали.
– Центар има искључиво право на смештај малишана из предшколских установа града Београда, и то по одлуци Скупштине града из фебруара 2015. године. У нашим објектима бораве и основци из целе Србије, спортске екипе, као и деца која долазе у аранжману туристичких агенција – објашњава Сантрачева.
Од оснивања центра 1956. године па до данас кроз њихове објекте прошло је више од 1.500.000 корисника. Пре пандемије годишње је долазило више од 32.000 малишана.
– Наши објекти богати су разним садржајима, програмима и активностима у зависности од узраста деце. Аниматорски и рекреаторски програми изводе се у учионицама или природи и реч је о разним спортским активностима, излетима, едукативним шетњама, али и активностима забавног карактера попут ликовне радионице, вечерњих дружења с разним такмичењима, маскенбала... Малишани имају могућност да у зависности од дестинације и објекта упознају предео у којем бораве, као и све знаменитости од културно-историјског значаја – прича Тања Сантрач.
За плаћање смештаја има различитих погодности – користе се готовина, картице, чекови, али и административна забрана ако центар има склопљен уговор са Синдикатима индивидуалних корисника.
Јер све је више младих и породица са децом које одлучују да свој одмор или викенд проведу објектима центра, у чијем оквиру ради и агенција где грађани могу да дођу и да се распитају о понудама и објектима у којима желе да бораве. Задовољни корисници су им, каже Сантрачева, на првом месту, па је установа укључена и у програм ваучера Министарства трговине, туризма и телекомуникација.
– Просечна цена једног пуног пансиона за одраслу особу је око 2.300 динара, а за дете узраста од седам до 15 година је око 1.700 динара, уз плаћено осигурање и боравишну таксу. Због актуелне епидемијске ситуације, како би омогућили да што више грађана одмор проводи у Србији, склопили смо и уговоре са Синдикатом МУП-а, „Поштом Србије”, ЕПС-ом Београд, Синдикатом предшколских установа Београда, Унијом синдиката просветних радника Србије, Градском управом града Београда, Синдикатом туристичке организације Београда, Самосталним синдикатом државних предузећа Новог Сада – наводи директорка центра.
Упркос пандемији која је, очекивано, смањила број гостију, с развојем се не стаје. Од октобра 2018. године град је уложио више од 50.000.000 динара, док је сам центар издвојио више од 30.000.000 динара.
– Реч је о капиталним улагањима у одржавање објеката, куповину новог намештаја, опреме, возила и механизације. Објекат Букуља у Аранђеловцу је комплетно реновиран, а његов капацитет је увећан за 40 места. Сасвим је обновљена и „Нова зграда” у летовалишту „Станишинци” на Гочу. У овом одмаралишту у току је друга фаза реновирања две зграде и уз текуће одржавање и нову опрему уложено је више од 11.000.000 динара. Више од четири милиона је уложено у текуће одржавање и набавку новог електроагрегата у објекту на Руднику. У 2018. и 2019. години реновиран је главни објекат одмаралишта „Стеван Филиповић” на Дивчибарама, где је само у уређивање фасаде и текуће одржавање објекта, намештај и опрему уложено више од 40.000.000 динара. У Митровцу на Тари комплетно су реновиране собе у Централном павиљону, као и делови два дечја павиљона – набраја директорка Сантрач.
И овде није крај. На Тари ће бити обновљен још један павиљон, а и за одмаралиште на Руднику спреман је пројекат за комплетно реновирање. Уредиће се и тренутно руинирани бунгалови и базен у саставу „Шупље стене” на Авали.
Некад се могло и на море
До почетка оружаних сукоба на територији Хрватске малишани из Београда на летовања су одлазили и у објекте „Хвар” и „Јелса” на Хвару, „Милна” на Брачу, „Јакљан” на Јакљану, „Промајна” код Макарске и „Грљевац” код Сплита. Они су постепено напуштани у периоду 1990–1991 године.
– Република Хрватска је донела Закон о средствима у својини Републике Хрватске и по том закону све што се налази на њиховој територији припада Републици Хрватској. У периоду од 2005. и 2006. године одлукама Владе Србије отуђена су из наше државне својине одмаралишта „Јакљан” и „Јелса”. Што се тиче објеката на Промајни, Милни и Граљевцу, на која је центар имао право коришћења, немамо званичне информације о њиховој даљој судбини. Центар је у априлу примио решење Републике Хрватске да је извршена промена уписа власника са центра на град Хвар, а против овог решења изјављена је жалба. Због правног статуса непокретности које се налазе на територији Републике Хрватске Центар дечјих летовалишта обратио се Републичкој дирекцији за имовину Републике Србије – истиче директорка Центра дечјих летовалишта и опоравилишта Тања Сантрач.
Подели ову вест


Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.