Померање казаљки утиче на сан, апетит, пажњу
Померање казаљки часовника за сат уназад, што смо имали протекле ноћи, може према мишљењу психолога Невене Чаловске утицати на људе, а пре свега на њихов сан, апетит, телесну температуру, док на психолошком плану могу уследити промене у мишљењу и одржавању пажње.„Можемо постати психолошки тромији, мало раздражљивији. Све ове могуће промене, последица су промене наших навика и промене уобичајеног ритма која нам је померањем казаљки наметнута”, рекла је Чаловска за Танјуг телевизију.
Истакла је да је сан код човека најосетљивији а пошто, како објашњава сан чува ритам, ова промена може да утиче управо на сан.
Утицај ове промене може да буде и позитиван, јер ако има више светлости када се пробудимо, што је последица чињенице да устајемо сат касније, то може деловати тако да будемо боље расположени.„Светло делује на синтезу мелатонина и других неуротрансмитера, па и чувеног серотонина који зовемо хормоном среће”, објасњава Чаловска.
Према њеним речима, и главобоља може да буде повезана са померањем казаљки на сату али само код осетљивих људи који иначе реагују главобољом у стресним ситуацијама.„ И када се далеко путује и мењају временске зоне, први поремећај буде са спавањем, успављивањем или са раним буђењем али се то повлачи. Срећом наши организми су самоорганизовани и саморегулаторни па се у року од неколико дана вратимо у редовно функционисање”, каже она.
Додаје да би то требало очекивати и код оних који имају последичне проблеме због преласка на зимско рачунање времена.
Подели ову вест







Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.