Оптужени Срби траже убрзање процеса за убиство Ивановића
Косовска Митровица – После чекања од скоро три месеца, у Основном суду у Приштини, у департману за тешка кривична дела, за 22. и 24. новембар заказан је наставак суђења у случају убиства Оливера Ивановића, лидера ГИ СДП, за које је специјално тужилаштво Косова подигло оптужницу против шесторо Срба из Косовске Митровице. Адвокат који у овом предмету заступа Марка Рошића (25), ухапшеног 23. новембра 2018, Махмут Халими за „Политику” наводи да је ово рочиште најпре требало да траје три дана, али је поступак скраћен уз образложење да тужилац има други предмет. Процес се иначе одвија по трећој верзији оптужнице, за коју одбрана сматра да је тек „козметички дотерана”, а због одуговлачења овог процеса некима од оптужених приштинске инсититуције већ скоро три године продужују притвор.
„Надамо се да ће суђење почети и да неће бити одлагања. Тужилац је предложио више од 50 сведока, од којих чак 70 до 80 одсто немају везе с нашим предметом, већ имају политичку конотацију. Појављују се сведоци из Дечана, Лепосавића и других места. А тужилац је предложио да се њихови искази читају. Међутим, то у оваквим случајевима на главном претресу није могуће. Сведок мора да се изведе на суд јер је то неопходно у доказном поступку. Тражићемо да се редукују сведоци који долазе из политичког миљеа”, истиче Халими.
За свог клијента, који је пре три године у цик зоре ухапшен у Косовској Митровици у бруталној акцији припадника специјалних јединица Росу, када је лишен слободе и Недељко Спасојевић, полицајац из Косовске Митровице, који је као и Рошић, после силних молби адвоката пребачен из затвора високог ризика у Подујеву, у притворску јединицу у Косовској Митровици, Халими каже да „Рошић неће имати сведоке, јер је он сам истина”. „На снимцима надзорних камера које нам је доставило тужилаштво нигде нема Марка Рошића. Нема га уназад шест месеци од дана када је убијен Ивановић. Марку није било у интересу да прати Ивановића, што камере и показују, а уосталом цела Митровица је знала када Ивановић иде на посао и када се враћа. Не постоји ниједан доказ да потврди оптужницу којом се терети да је у директној вези са извршиоцима”, поручује Халими.
Подсећа да је и брат Оливера Ивановића, Мирослав, казао да „папирић који је накнадно убачен у новчаник убијеног Ивановића, на којем је наводно регистарски број аута који је возио Рошић, није исписан рукописом његовог брата”. „Тај папирић приликом истраге није пронађен. А и Мирослав Ивановић је казао да на папирићу није рукопис који би он препознао као Оливеров”, наводи адвокат и додаје да верује да ће се на новембарском суђењу појавити Мирослав Ивановић, који прошли пут није дошао.
Бојана Рошић, мајка ухапшеног Марка, за наш лист наводи да „искрено верује да ће се рочиште одржати” и да неће као до сада бити одлагања, наводно због ковида 19. „Прошло суђење је одложено јер у судници није могло да буде више од 20 људи, а ми смо касније чули да су се суђења одржавала на целом Космету и да су суднице биле пуне и да се нису поштовале епидемиолошке мере. Мој Марко није крив, а за ове три године преживео је праву голготу. Од тога да су му давали лекове за непостојеће болести, до дрога на којима је све време био док није прешао у затвор у Косовској Митровици. Психички је стабилан, али не може да ишчека дан када ће се ова фарса од суђења завршити. Држати невиног човека у затвору три године без икакве кривице је мимо свих закона не само овде него и у свету”, каже нам у телефонском разговору Рошићева мајка.
Она је с пријатељима и родбином пре неколико дана окончала протест испред зграде суда у Косовској Митровици, одакле је пружана подршка њеном сину. Напомиње да је адвокат нудио кауцију за Марка, али суд није прихватио. Додаје „да јој није јасно како се неки оптужени за исто кривично дело, с тим што их поједине тачке оптужнице додатно терете, бране са слободе”. „Да не будем погрешно схваћена, али мене боли душа за сином који није крив”, истиче Бојана Рашић, чији је муж због трогодишње агоније поново завршио у болници на лечењу, одакле се и нама јавила.
Адвокат Фарук Кореница, који брани Недељка Спасојевића, наводи за „Политику” да је много битно да се на суђењу појави Милена Поповић Ивановић „као жена која је провела године са Оливером Ивановићем и која је знала његово кретање и деловање”. „Знала је ко му прети и зашто. Врло је битно да се она појави, да се саслуша, јер у супротном суђење може да буде одложено. Уосталом, и изостанак брата Мирослава Ивановића може да доведе до одлагања”, каже Фарук Кореница, адвокат из Косовске Митровице.
Милена Поповић Ивановић тврди да је била спремна да се појави 1. септембра ове године у Приштини, али да јој је „уочи самог поласка за Приштину саопштено да се суђење из техничких разлога одлаже”. „Ја ћу 22. новембра бити у судници, без обзира на то да ли ћу добити позив или не. После четири године крајње је време да се крене, али и оконча с поступком. Али како сам видела, мене нема у најави за сведока. Без обзира на то, ја ћу тамо да будем”, каже за наш лист супруга убијеног Ивановића, која наглашава „да син Богдан, ученик петог разреда, мора да сазна ко му је и зашто убио оца”.
Биљана РадомировићАнтрфиле
Троје се брани са слободе
Осим Марка Рошића и Недељка Спасојевића, у предмету за убиство Ивановића Приштина терети и и Радета Басару, који се као и остали оптужени изјаснио да није крив за дела која му се стављају на терет, као и да је на дан убиства био на слави код сестре, за шта постоје докази. Он се више од две године налази у притвору Грдовцу код Подујева. Оптужница је подигнута и против Драгише Марковића, Жарка Јовановића и Силване Арсовић, секретарице и најближе сараднице Ивановића, а њих троје се бране са слободе.
Подели ову вест

Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.