Светски лидери обавезали се да ће обуставити сечу шума до 2030.
Више од 100 светских лидера обавезало се на Конференцији УН о климатским променама у Глазгову да ће обуставити сечу шума и деградацију земљишта до краја деценије.
Лидери су обећали и да ће уложити 19 милијарди долара у заштиту и обнову шума, пренела је Бета.
Ту заједничку декларацију између осталих су подржали лидери Бразила, Индонезије и Демократске Републике Конго, три земље у којима се налази око 85 одсто шума на свету.
Декларација о шуми и коришћењу земљишта, коју су подржали лидери, односи се на шуме које се простиру на више од 33 милиона квадратних километара, саопштио је кабинет британског премијера Бориса Џонсона.
„Имаћемо прилику да окончамо дугу етапу историје у којој је човек освајач природе и да уместо тога постане њен чувар”, рекао је Џонсон, преноси Танјуг.
Шуме апсорбују око 30 одсто емисије угљен-диоксида, наводи непрофитна организација Институт за светске ресурсе. Шуме извлаче штетне гасове из атмосфере и тако спречавају загревање.
Ипак, тај природни тампон брзо нестаје. Свет је изгубио 258.000 квадратних километара шума 2020. године, наводи иницијатива Надзор светских шума која прати крчења шума.
Према споразуму, 12 земаља, укључујући Велику Британију, обавезало се да обезбеди 8,75 милијарди фунти јавних средстава до 2025. године, за помоћ земљама у развоју, укључујући напоре на обнови деградираног земљишта и на сузбијању шумских пожара.
Више од 30 инвеститора из приватног сектора обезбедиће још најмање 5,3 милијарди фунти.
Подели ову вест






Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.