Дијалог предуслов за разумевање
Председник Србије Александар Вучић данас је у разговору са председником Владе Црне Горе Здравком Кривокапићем истакао да интензиван и континуиран дијалог на високом нивоу представља главни предуслов за стварање климе бољег разумевања и лакшег превазилажења евентуалних разлика између две земље.
Он је додао и да Србија придаје посебан значај даљем развоју свеукупних билатералних односа са Црном Гором, у духу пријатељства и међусобног уважавања, саопштила је прес служба председника.
Председник је посебно нагласио да су добри односи између Србије и Црне Горе од изузетног значаја за стабилност читавог региона.
„Верујем да делимо мишљење да до стабилизације односа и њиховог свеукупног унапређења може доћи уколико постоји воља и спремност за то са обе стране, уз узајамно уважавање и сагледавање заједничких потреба и интереса”, рекао је Вучић преноси Танјуг.
Премијер Црне Горе је изразио спремност да се односи између две државе унапреде у свим аспектима од обостраног интереса и додао да „Црна Гора поздравља стратегију одмерених корака за обострано корисне односе две земље”.
Говорећи о евроинтеграцијама, председник Вучић је истакао да Србија снажно подржава све земље региона на путу ка чланству у Европској унији, те да је у том смислу узајамна подршка од изузетног значаја.
Саговорници су се такође сагласили да постоји обострани интерес за ревитализацију инфраструктуре која повезује две земље, при чему су истакли да је од великог значаја изградња путне и железничке инфраструктуре, као и даљи рад на енергетским пројектима, те заједнички наступ на трећим тржиштима. Вучић и Кривокапић су у том смислу посебно истакли стратешки значај изградње аутопута Београд-Јужни Јадран и модернизацију пруге Београд-Бар, наводи се у саопштењу прес службе председника Србије.
Како је саопштено из црногорске Владе после сусрета двојице званичника, посета премијера Црне Горе Србији представља позитиван импулс за интензивирање сарадње две земље, али и јасан сигнал међународној заједници да у региону постоји капацитет за превазилажење евентуалних отворених питања дијалогом и у заједничком интересу.
У саопштењу се наводи да је Кривокапић захвалио на гостопримству и топлом дочеку и нагласио да Црна Гора жели најбоље односе са Србијом и заједничку будућност у Европској унији.
Црногорски премијер је изразио уверење да ће се односи Црне Горе и Србије, у смислу економске сарадње, интензивирати у наредном периоду и допринети постпандемијском опоравку привреде и стабилизацији укупних прилика. Рекао је и да су у том смислу, инвестиције из Србије више него добродошле.
„Одлучни смо да радимо на снажењу стандарда грађана као основном предуслову даљег напретка. У том контексту припремили смо план економског опоравка „Европа сад”, а паралалено са тим морамо радити на снажењу инфраструктуре, како бисмо обезбедили диверзификацију привредних активности, смањили увозну зависност и отворили квалитетна радна места”, рекао је Кривокапић.
Како се наводи у саопштењу црногорске Владе, истакнута је обострана потреба реализације идеје о повременом одржавању заједничких седница две владе, која постоји од раније.
Такође је наглашен значај изградње аутопута, а премијер Кривокапић је изразио јасну намеру Црне Горе да настави са изградњом преосталих дионица аутопута, до границе са Србијом.
Председник Вучић је, како се преноси, најавио да ће и Србија са своје стране сигурно завршити деоницу аутопута до Дуге Пољане, као и да ће радити на модернизацији свог дела железничке пруге Београд - Бар.
На састанку је оцењено да су обе земље посвећене европским интеграцијама, те да је на том плану размена искуства и подршка суседних земаља од кључног значаја за наставак интеграционог процеса.
Саговорници су разменили мишљења о актуелним економским приликама и изазовима које на плану економског опоравка земаља Западног Балкана и региона у целини, наводи се у саопштењу Службе за сарадњу са медијима Владе Црне Горе.
Подели ову вест

Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.