У Павиљону Србије на Експо 2020 Дубаи презентован први креативни заједнички простор за рад
Креативни и мултифункционални заједнички простори за рад (co-working) будућност су начина и модела рада, али и место настанка идеја и окупљања заједница, закључак је панела „Преиспитивање просторног планирања - ера хибридног радног окружења”, који је одржан у Павиљону Србије у оквиру Светске изложбе Експо Дубаи 2020. Експерти из области развоја заједничких простора за живот и рад, из различитих делова света који су активно учествовали на панелу, указали су, како се наводи у саопштењу, на чињеницу да је пандемија коронавируса доказала да идеје не настају у изолацији.
„Превазиђена је потреба за великим канцеларијама јер се рад на даљину показао као једнако ефикасан, док се са друге стране, тај исти рад од куће показао као неодржив за подстицање креативности и иновација, када је потребно долазити до нових решења. Креативан рад подразумева рад и размену мишљења и идеја у групама људи који подстичу једни друге”, наводи се у саопштењу.
Креативни простори, како се наводи, постају нови центри хибридног модела рада, места настанка идеја, иницирања промена и окупљања заједница.
Немачка Влада препознала је значај таквог простора и одлучила да уложи средства у развој сличних простора широм Немачке, рекла је Џулијен Бекер из Коконат хаба, заједничког простора за живот и рад у руралној Немачкој.
Ово место је занимљиво зато што окупља дигиталне номаде и нуди им инспиративно место за рад и стваралаштво у јединственом природном, сеоском амбијенту, далеко од градске гужве из којих они долазе, преноси Бета.
„Наша врата су широм отворена за заједницу у којој се налазимо, ослушкујемо њихове потребе и настојимо да је повежемо са нашим становницима, па тако веома често организујемо и сеоске прославе и окупљања у којима сви уживамо”, додала је Бекер.
Управо на примеру „Коконат хаба”, како је истакнуто, јасно се види како будућност носи нове моделе одрживости за креативне просторе, а да је један од кључних елемената оваквих простора мултифункционалност и адаптабилност, а један такав, креативно-иновативни мултифункционални центар добиће Београд, у наредне две године, у реновираној згради некадашње „Ложионице”.
Пројекат реконструкције и адаптације „Ложионице” део је стратешке опредељености Владе Србије и председнице Владе Ане Брнабић да подржи развој иновационо-креативног екосистема, повољног за домаће и стране инвестиције.
„Сектор креативних индустрија већ сада чини више од 7,4 одсто бруто домаћег производа (БДП) Србије и за само последњих шест година остварује раст од чак 60 одсто, па је улагање у овакве просторе у складу ; са стратешким кровним документима Владе Србије попут Стратегије паметне специјализације која препознаје креативне индустрије”, рекла је виша саветница председнице Владе Србије за креативне индустрије и туризам Ана Илић.
Будући вишенаменски центар „Ложионица”, као објекат јавне намене, фокусиран је, како је рекла Илић, пре свега на садржаје из домена креативних индустрија, иновација и економије заснованих на знању и идеја је да буде место стварања и сусрета талената, да аутентичношћу и креативном енергијом постане средиште нових тенденција у свим видовима стваралаштва.
„Наша жеља је да овај центар постане обележје Београда, дестинација која привлачи локалце, туристе и дигиталне номаде. Зграда је настала пре готово једног века и обезбеђивала је гориво за моторе Друге индустријске револуције, железнице, гвожђе и челик, док ће сада бити пренамењена за подстицање мотора 4. индустријске револуције - креативност, иновације и знања”, рекла је Илић.
„Ложионица” ће, према њеним речима, бити круна, епицентар креативних индустрија, стваралаштва и иновација.
Подели ову вест

Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.