Михајловић: Држава обезбедила довољно енергије и енергената
Потпредседница Владе и министарка рударства и енергетике Зорана Михајловић изјавила је да је енергетска безбедност питање националне безбедности државе и да је кључна за развој привреде.
Она је у истакла да ће Србија имати довољно електричне, топлотне енергије и гаса за предстојећу зимску сезону и да цене енергије и енергената за домаћинства остају непромењене, саопштило је Министарство рударства и енергетике.
„Питање енергетске безбедности је питање свих питања, нема развоја, нема привреде, не постоји индустрија без тога и то је свима јасно. Енергетска безбедност је питање националне безбедности. Имаћемо и довољно електричне енергија и гаса, али је питање цене неизвесно, посебно у будућем периоду, јер ће се енергетске кризе дешавати и у наредним годинама”, рекла је министарка.
„Очекујемо дугорочни уговор о набавци гаса, надамо се десетогодишњи, о томе ће разговарати председник Вучић и председник Путин. Имајући у виду како се крећу цене гаса, разговори неће бити једноставни, али верујем да можемо да очекујемо повољније цене у односу на све друге земље”, навела је Михајловић, преноси Танјуг.
Према њеним речима, важно је и како ћемо проценити потрошњу у наредних 10 година јер се наша привреда развија, а хоћемо и гасне електране, што ће бити транзиционо гориво, јер треба полако да излазимо из ТЕ и морамо да будемо јако прецизни у томе колико нам гаса треба.
Она је рекла да јавна предузећа која се баве производњом и дистрибуцијом енергије и енергената морају да буду ефикаснија и да боље планирају.
„ЕПС је кренуо у ремонт највећег Блока Б1 од 650 мегавата у мају, а требало је раније. Цене на тржишту су кренуле да расту већ у марту, па је требало боље планирати ремонт и размишљати о годишњем уговору и евентуалној набавци струје по повољнијим ценама. То је питање планирања и уопште функционисана јавних предузећа у чему никада нисмо били сјајни, али данас морамо да мислимо о томе”, рекла је министарка.
Енергетска транзиција и борба против климатских промена, то је питање развоја и у овом тренутку нико не сме да прави грешке, сматра она.
„Битно је да имамо и имаћемо довољно енергије, али морамо да планирамо и како ћемо излазити из угља, у којој ћемо мери користити ОИЕ, како да будемо у зеленој агенди. Када говоримо о гасу, и Србијагас је требало боље да планира и да већ у јуну размишља о набавци додатних количина”, рекла је она.
Потпредседница Владе је рекла и да је Србији поред складишта у Банатском Двору потребно још једно подземно складиште гаса и нови капацитети, пре свега у електроенергетском сектору.
Србија у претходних 30 година, не рачунајући Балкански ток, није изградила ниједан енергетски капацитет, подсетила је.
„Имамо новца, али мора да постоји јасан план. И о томе смо разговарали са председником, о новим инвестицијама и где ћемо улагати у наредних 10, 15 година како бисмо имали довољно енергије. Имајући у виду наше потенцијале, мислим да нема потребе да у будућности увозимо нити један киловат-час струје”, рекла је она.
Подели ову вест


Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.