Италија и Португалија могући ривали
Србија је једна од 13 репрезентација које су се до сада квалификовале за 22. светско првенство у Катару, које ће се први пут у историји одржати на измаку године (21. новембар – 18. децембар 2022). Међу 32 места, за учесника Мундијала остала су још свега три за европске селекције, где ће одлука пасти у баражу (24–29. март 2022) у којем ће се такмичити 12 националних тимова, у новом формату.
Поред Србије, на Мундијал 2022. пласирале су се, из Европе, и Немачка, Данска, Француска, Белгија, Хрватска, Шпанија, Енглеска, Швајцарска и Холандија. Катар као домаћин има обезбеђено учешће, а кроз јужноамеричке квалификације су, до сада, визу извадили Бразил и Аргентина.
У европским квалификацијама највише су одјекнули успеси Србије и Швајцарске, које су у својим групама истиснуле два последња европска првака: српски фудбалери су у директном окршају, у Лисабону, избацили Португалију, док су Швајцарци – мимо очекивања – у завршном колу претекли Италијане. Тако да ће ове две фудбалске силе потражити нову шансу у баражу који се игра по сасвим другачијем принципу него до сада.
У баражу ће се наћи 12 селекција: 10 другопласираних из квалификација плус две најбоље из Лиге нација. Поред Италије и Португалије, с другог места у доигравање одлазе и Шведска, Украјина, Велс, Шкотска, Турска, Русија, Пољска и Северна Македонија. Кроз Лигу нација то право су стекле Чешка (завршила на трећем месту Е групе квалификација) и Аустрија (четврта у Ф групи), тако да је сада јасније колико је пласман у том такмичењу био важан.
Жреб за доигравање је 26. новембра у Цириху, где ће 12 учесника бити подељено у два шешира, на основу свог рејтинга. У првом шеширу су: Италија, Португалија, Русија, Шкотска, Шведска и Велс, а у другом – Аустрија, Чешка, Северна Македонија, Пољска, Турска и Украјина. Једино што је у жребу „дириговано” јесте то да Русија и Украјина, због политичких разлога, не могу да буду ривали.
Играће се шест полуфинала, на један добијени меч (на терену екипе из првог шешира), а затим и три финала из којих победници одлазе на завршни турнир у Катар.
У овом замршеном систему баража треба објаснити и то да ће постојати три трасе ка Мундијалу (пут А, пут Б, пут Ц), где ће се у свакој од њих четири селекције борити за једно место. На пример, Португалија и Италија, као носиоци (први шешир), неће моћи да се сретну у полуфиналу, али то не значи да жреб не може да их смести на исти пут (А, Б или Ц), па да после евентуалних победа у полуфиналу одмере снаге у финалу. На путу А се састају полуфиналиста 1 и полуфиналиста 2, на путу Б – полуфиналиста 2 и полуфиналиста 3, на путу Ц – полуфиналиста 5 и полуфиналиста 6.
Међу 13 селекција које су се пласирале у Катар, Бразил је једини учествовао на свим претходним шампионатима (21 учешће) и пет пута освајао титулу. Немци ће играти 20. пут (четири титуле), а три селекције се спремају за своје 16. учешће (Француска, првак 1998, 2018), Шпанија (2010) и Енглеска (1966). Србија је, рачунајући и земље чији је правни наследник, до сада играла на 12 првенстава. Ово ће јој бити четврти мундијал у овом миленијуму, после Немачке 2006, Јужноафричке Републике 2010. и Русије 2018. Сва три пута завршавала је такмичење у групи.
Поред Европе, традиционално највеће интересовање влада за јужноамеричке квалификације, у којима су фаворити Бразил (први) и Аргентина (друга) пет кола пре краја обезбедили учешће. Ове две селекције су прексиноћ, у Сан Хуану, играле нерешено – 0:0. У овим квалификацијама систем је остао исти, тако да се 10 селекција (свако са сваким два пута, 18 кола) бори за прве четири позиције на табели, док ће пета имати нову шансу у међуконтиненталном баражу.
Тренутни поредак је: Бразил 35 бодова (13 мечева), Аргентина 29 (13), Еквадор 23 (14), Колумбија 17 (14), Перу 17 (14), Чиле 16 (14), Уругвај 16 (14), Боливија 15 (14), Парагвај 13 (14) и Венецуела 7 (14). У преостала четири кола све су селекције, изузев Венецуеле, и даље у игри. Реално је да се за два преостала директна места боре Колумбија, Перу, Чиле и Уругвај. Неки од важних сусрета који следе су: Колумбија–Перу, Парагвај–Уругвај, Чиле–Аргентина (сва четири 27. јануара), затим Перу–Еквадор, Боливија–Чиле, Аргентина–Колумбија (1. фебруара)… Могло би лако да се деси да у завршном колу, 29. марта, Чиле и Уругвај у међусобном дуелу одлучују о једном месту.
Подели ову вест


Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.