Како сменити Кривокапића, а не подржати Ђукановића
Од нашег дописника
Подгорица – Политички живот у Црној Гори свакодневно занимају три питања: хоће ли бити нове владе или ће премијер Кривокапић поднети оставку, сме ли се одложити, законом обавезан, попис становништва и чему нови, ванредни избори ако ништа није урађено на сређивању бирачког списка?
Одговор на прво питање једино се назире из намера премијера и Демократског фронта, који захтева његову оставку или избор нове владе. Кривокапић је месецима избегавао да спроведе реконструкцију владе, а када су га политички опоненти прозрели – уследио је одговор најјачег политичког савеза ДФ и Демократа, који су оценили да је излаз из политичке кризе нова влада, али и нови премијер. Кривокапић и потпредседник владе Дритан Абазовић, након доласка специјалног америчког изасланика Габријела Ескобара, цитирају његов став да влада премијера „има пуну подршку САД”. Из ДФ је стигао одговор: „Ако је тако, онда нека Кривокапића ’Амери’ одведу и да им тамо буде премијер и унапреди демократију по моделу своје аутократске владавине.”
За сада се зна да су неке партије спремне да за премијера подрже посланика и лидера Демоса, дипломату Миодрага Лекића, који се у интелектуалним круговима и у невладиним сектору високо котира. Док се чека на коначан договор између партија власти, из опозиције стиже порука да ће ДПС Мила Ђукановића, како је то рекао шеф њеног посланичког клуба Данијел Живковић, у парламенту покренути питање поверења Влади Црне Горе, коју предводи Кривокапић. Исту иницијативу најавио је и посланик и лидер СДП-а Рашко Коњевић. Ако се то догоди, биће потребно да из владајуће већине за ту иницијативу гласа само двоје, јер опозиционе партије имају чак 40 од укупно 81 посланика. Тако се сада наметнуло питање: Како сменити Кривокапића, а тиме не подржати Ђукановића, односно иницијативу ДПС?
Док се представници партија договарају како да смене премијера, све је лошији стандард грађана, настављају се шверц цигарета, родбинско-партијско запошљавање, ламентира се над немогућношћу измене тужилаштава и судства, тугује се због несмењивости лоших кадрова бивше власти…
Посебна прича кад је реч о попису становништва, који би према Уставу Црне Горе морао да буде одржан у току ове године, али бивша власт и поједине партије власти, а најупорнија је УРА Дритана Абазовића, настоје да га одложе како би новим законом из упитника избацили питање верске, националне и језичке припадности. Томе се противе остале партије власти, али УРА верује како је томе пресудио Ескобар поруком коју је на „Твитеру” објавила америчка амбасада: „Изразио је и забринутост због пописа који може подићи националистичке тензије”.
А проблеми с бирачким списком Црне Горе тек су почели да се решавају. Првом ревизијом из њега је уклоњено више од осам хиљада „фантомских” бирача, а верује се да их је око 30.000. Управо због неповерења у бирачки списак опозиција је сумњала у регуларност изборних процеса. Некадашње опозиционе странке, које су сада на власти, годинама су тврдиле да ДПС манипулише бирачким списковима на којима, осим „фантомских” бирача, има и умрлих, дупло уписаних и лица која деценијама не живе у Црној Гори.
Према мишљењу посланика СНП-а Драгана Вукића, бирачки списак још није завршен.
„Морамо мењати нека законска решења која ће довести до потпуне контроле уписа у бирачки списак, а то су измене и допуне Закона о регистрима пребивалишта и боравишта, у циљу унапређења законодавног и регулаторног оквира контроле, односно прописивање правног основа ради провере тачности података у регистру пребивалишта”, оценио је Вукић.
Подели ову вест





Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.