Од понедељка непосредна настава у свим школама
У свим основним и средњим школама у Србији ученици ће похађати непосредну наставу од понедељка, 22. новембра, на основу одлуке Тима за праћење и координисање примене превентивних мера у раду школа, саопштило је јуче Министарство просвете, науке и технолошког развоја. Према последњем пресеку епидемијске ситуације, у школама на републичком нивоу искључиво на онлајн настави ових дана било је свега 11 мањих одељења (са до 16 ученика) и шест група већих одељења (с више од 17 ученика) који су на учење само на даљину прешли због троје ђака инфицираних вирусом корона. Дакле, на нивоу државе, средином овог месеца укупно је 16 одељења и група ученика било на часовима само у виртуелним учионицама, док се крајем октобра тако радило у 245 одељења и група.
Званична статистика сведочи да у последњих неколико недеља с епидемијске мапе школског система полако нестају жаришта вируса, али најновији подаци које је просветној власти доставио Институт за јавно здравље „Др Милан Јовановић Батут”, ипак, не остављају превелики простор за оптимизам. Осим драстично мањег броја одељења на онлајн настави, показују и благи пораст укупног броја регистрованих случајева оболевања деце школског узраста од ковида 19. У недељи од 8. до 18. новембра заражених школараца од шест до 19 година било је 2.505, а по пресеку од само седам дана раније било их је 1.667. Ипак, ваља имати у виду да је према званичним подацима који се објављују сваког петка из седмице у седмицу новембра епидемијска ситуација на нивоу школске популације тренутно повољнија него у октобру. Томе је, без сумње, допринео и продужени јесењи распуст.
Ове недеље, и пре него што се окончала прва наставна седмица по повратку основаца и средњошколаца у клупе после девет дана предаха од школских обавеза, у јавности се прави збрка око наводног померања зимског распуста и новог прекрајања школског календара. Поједини медији „сазнају” да предстојећа пауза у раду школа може почети већ средином децембра, а други истовремено тврде да ће зимски бити када је и планирано, без промене – па онда омаше датуме. А чини се да они који томе највише доприносе износећи у јавност своја размишљања, не и одлуке надлежних, нису ни погледали школски календар и не знају ни кад је планиран зимски распуст. Упућенима је јасно да су правилници о календару образовно-васпитног рада за осмолетке и средње школе у актуелној школској години недавно измењени (5. новембра). У новоутврђеним школским календарима, ако се гледају табеларни прикази, зимски распуст није такнут, већ је остао где и био смештен првобитним планом – од петка 31. децембра до недеље 23. јануара.
Грешке које су се поткрале у тексту правилника су исправљене, па ономе ко чита само тај део може се учинити да је почетак зимског распуста, недавним изменама школског календара, већ померен за средњошколце, и уместо да почиње у „уторак, 4. јануара 2021”, како је погрешно било написано (или остало из прошлогодишњег календара), сада пише да зимски распуст почиње у петак, 31. децембра, а завршава се у петак 21. јануара 2022. године. За основце је тако било предвиђено од старта, да последњи наставни дан у првом полугодишту буде 30. децембар, а први наставни дан у другом полугодишту, после зимског распуста, буде понедељак 24. јануар. У Војводини је последњи наставни дан првог полугодишта четвртак, 23. децембар и за основце и за средњошколце. Друго полугодиште за војвођанске ученике основних школа почиње у понедељак 17. јануара, а за средњошколце седам дана раније, то јест у понедељак 10. јануара, према важећем календару рада школа. Биће да су то непознанице и за поједине чланове Кризног штаба, а препоруке тог тела дефакто условљавају функционисање образовног система.
На пример, епидемиолог Бранислав Тиодоровић, члан Кризног штаба, изјавио је јуче, а пренели су многи медији, да ће предложити да зимски школски распуст почне већ од 15. децембра, друга могућност је, како је рекао, да распуст почне нешто касније, пред Нову годину, a трећа опција „да људи из просвете дају свој суд о распусту и трајању полугодишта ”.
Форум београдских гимназија позвао је јуче професора Тиодоровића и друге чланове Кризног штаба да престану да кроз медије лицитирају о датуму завршетка првог полугодишта.
– У кризним ситуацијама, каква је ситуација с короном, потпуно је разумљиво да је неопходно имати поверење у одговорна лица која управљају кризом. Међутим, константно лицитирање у медијима око завршетка првог полугодишта уноси забуну и немир међу ученике, наставнике и родитеље и значајно повећава већ постојећу фрустрацију изазвану ненормалним условима у којима се одвија настава. Имајући то у виду, очекујемо од свих чланова Кризног штаба да своја мишљења, ставове и предлоге износе на заједничким састанцима Кризног штаба и да у јавност излазе с претходно усвојеним одлукама– указали су из Форума београдских гимназија.
Министарство просвете: није било речи о померању зимског распуста
За „Политику” у министарству надлежном за просветни систем тврде да до сада није било речи, дакле ни званичних ни незваничних предлога, о изменама актуелног школског календара због продужетка или померања зимског распуста.
– Као и до сада, Министарство просвете, науке и технолошког развоја пратиће ситуацију у образовним установама и препоруке надлежних здравствених институција. Одлука о евентуалном продужетку зимског распуста може бити донета на нивоу Кризног штаба – закључак је просветног врха.
Подели ову вест




Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.