Проширене вене најлакше се лече током зиме
Проширене вене најлакше се лече зими операцијом, каже др Дарио Јоцић, васкуларни хирург, уз савете како ублажити један од најчешћих здравствених проблема савременог доба, пре свега водећи рачуна о исхрани..
- Калорични и обилни оброци, нарочито на породичним прославама и током празника, у комбинацији са смањеним кретањем, лако могу да доведу до вишка килограма. Препоручујем да направите напор и замените слаткише здравијим алтернативама, као што је, на пример, храна богата влакнима која може помоћи у побољшању циркулације. Добијање чак и само неколико килограма вишка може створити додатне проблеме с проширеним венама.
Избегавајте превише слану храну, јер се због соли задржава течност у организму, што доводи до отицања ногу.
И масна храна је ризична - засићене масти ослабљују функцију ћелија у унутрашњости крвних судова, самим тим и вена, наглашава др Јоцић и додаје:
- Кад год је могуће, замените алкохол водом. Иако је током празника и прослава скоро немогуће избећи алкохол, водите рачуна о томе да алкохол доводи до дехидратације организма и да је потребно, ако не да замените алкохол водом, онда бар да уносите довољно воде у овом периоду.
Неактивност и дуго седење, на послу или испред екрана, узрокује накупљање крви у ногама и погоршава стање са проширеним и пауколиким венама, такозваним капиларима. Најважније је да се некако покренете, а на вама је да ли ће то бити лака кардио-вежба на отвореном, или интензивнији тренинг у затвореном, напомиње хирурдг уз подсећање да се носе компресивне чарапе - током зимског периода ањ не виде испод одеће, а греју.
Искористите зиму да трајно излечите своје вене
Проширене вене се успешно лече операцијом. Већина лекара препоручује да се хирушке интервенције на проширеним венама раде у јесен и зиму, јер је хладно време погодније за ову врсту интервенција.
- Зими је опоравак лакшим - ниже температуре помажу код смањења отока. Током овог периода и иначе има мање физичке активности, каже наш саговорник.
Све почиње од прегледа, где ће лекар проценити шта је најбоље за оболелог и предложити одговарајући тип интервенције. Постоје чак три врсте минимално инванзивних процедура које се данас успешно примењују за лечење свих стадијума болести вена.
Ендовенски ласерски третман (ЕВЛА) је минимално инвазивна процедура за лечење проширених вена. Влакно ласера се уведе у главни површни венски крвни суд који је узрок болних и непријатних „гроздова” проширених вена.
Медицински лепак је издржао тест времена, јер се већ деценијама користи у различитим областима медицине и потпуно је безбедан за пацијента. Сама интервенција подразумева коришћење мале количине специјално формулисаног медицинског лепка који се апликује на оболелу вену. На тај начин, лепак затвара болесну вену и крв се преусмерава ка оближњим здравим венама. Овај приступ елиминише ризик од повреде нерава приликом интервенције, што га издваја од свих осталих третмана лечења проширених вена.
Склеротерапија је погодан вид лечења за капиларе (ретикуларних вена и вена у виду паукове мреже) и за лечење мањих проширених вена. То се обично користи за лечење капилара који су видљиви голим оком, али се такође може користити и за лечење вена које се налазе у дубљим поткожним слојевима (ултразвучно вођена склеротерапија).
Овај третман се изводи тако што се у вену убризга склерозантно средство, које иритира зид вене што доводи до спазма крвног суда и до трајног затварања. Након склерозације, кроз вену прорасте фиброзно ткиво. Сама интервенција не захтева општу анестезију и хоспитализацију, а након процедуре се пацијент одмах враћа редовним животним и радним обавезама.
- Све ове методе су минимално инванзивне и, захваљујући примени локалне анестезије, практично безболне за пацијента, закључио је др Јоцић.
Подели ову вест



Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.