Насиље искорењивати још од вртића
Насиље је присутније него што га видимо, а део жена и даље се не охрабрује да га пријави, рекао је Горан Весић, заменик градоначелника, који је поводом Међународног дана борбе против насиља над женама посетио Сигурну кућу. У овом склоништу за жене које су претрпеле трауму, како преноси Беоинфо, налази се двадесетак жена и деце, а ове године их је било укупно 79.
– Ово је прилика да кажемо да свака жена која трпи насиље треба и да га пријави. Постоје јасни законски механизми да се оне заштите и зато не треба да пристају на живот под насиљем јер то никада није решење и пре или касније ће доћи у ситуацију да ће морати да пријаве насилника. Што се пре пријави, то ће се брже санкционисати, а онда можемо да спречимо неке од страшних последица, а то су убиства – истакао је Весић, додајући да би о овој теми требало да се говори 365 дана у години.
Још у обдаништима децу треба учити да насиље није решење, уверен је заменик градоначелника.
– Морамо другачије да се односимо према васпитању деце, јер неки родитељи их уче да на било какву непријатност треба да одговоре насиљем и тако постају потенцијални насилници у будућности и размишљаће о томе како друге ствари у животу да решавају насиљем. Треба порадити на обуци васпитачица и васпитача, учитељица и учитеља како да препознају насиље. Они кроз разговоре с децом чују различите информације, сазнају коме треба да се обрате, какав је механизам да се у неком случају реагује и верујем да би на тај начин превентивно решили многе случајеве насиља и вероватно бисмо тако спасили животе многих жена – нагласио је Весић.

Заменик градоначелника је најавио да је опредељена једна зграда у којој ће бити станови за жене које излазе из Сигурне куће, јер је баш тај излазак најважнији период за њих.
– Друштво треба да помогне женама да после Сигурне куће наставе да живе самостално, да се одвоје од насилника и да не морају да се враћају у дом у коме су живеле с њим. Уколико им омогућимо да добију запослење, да се преквалификују, да живе нормално са својом децом од свог рада, те жене ће постати самосталне и неће живети на начин недостојан човека – закључио је Весић.
Координаторка Сигурне куће Весна Станојевић подсетила је да овај објекат има капацитет за 30 жена, али да се неретко, уз сагласност града, прима и више њих. Према њеним речима, око 2.000 жена је од почетка године пријавило насиље овој установи.
– Не користе све Сигурну кућу него један број жена пријави насиље па се покаје и помири с насилником. Има различитих ситуација. Велики број се пријављује, а ми се трудимо да помогнемо свима јер имамо различите могућности, адвокатице које бесплатно пружају правну помоћ, психотерапеуткињу и девојку која ради с децом, као и остале жене које пружају различите врсте услуга – рекла је Станојевићева, апелујући на жене да пријаве насилника како би им се могло помоћи.
Подели ову вест



Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.