Пандемија ограничила људска права
Судије су током пандемије корона вируса, а нарочито у време ванредног стања, морале да брину и о здрављу свих учесника у судским поступцима и о поштовању људских права и правилном спровођењу закона у измењеним околностима, речено је на Међународном конгресу правника који се први пут одржава у организацији „Кец групе” на Копаонику.
О суђењу „на даљину” путем техничких средстава за пренос слике и звука чула су се различита мишљења. Адвокат Горан Петронијевић рекао је да нема никаквог законског основа за саслушање окривљеног на даљину и истакао да то представља кршење основних начела уставног и кривичног процесног права.
– Угрожавање начела непосредности кривичног поступка је недопустиво. Није реч само о одбрани окривљеног већ и о његовом праву да прати цео ток суђења. Могуће је извођење других процесних радњи путем видео-линка, али оптужени мора да буде присутан у судници, како његово право на правично суђење не би било угрожено – рекао је адвокат Петронијевић.
Судија Вишег суда у Новом Саду Ивана Јосифовић рекла је да Законик о кривичном поступку (ЗКП) предвиђа извођење одређених доказа путем видео-линка, а одлуку о томе доноси судија који притом мора да води рачуна и о људским правима и о техничким условима.
– Нисам против суђења на даљину, јер сматрам да се и на тај начин може обезбедити једна врста непосредности у кривичном поступку. Могу да се уоче и гестикулација и промене тона гласа и боје лица окривљеног и сведока – рекла је судија Јосифовић и истакла да је неопходно ово питање додатно уредити у ЗКП-у.
Пандемија је због одложених рочишта угрозила и право на суђење у разумном року, а и сада се дешава да бранилац на суђењу каже да је његов клијент претходне вечери добио температуру, па је ујутру уместо у суд отишао у ковид амбуланту да се тестира, чуло се на саветовању.
– У ситуацији када се боримо против невидљивог и непредвидивог непријатеља, ковид вируса, показало се да нисмо свесни колико су нам нека права важна све док их нисмо изгубили – рекла је др Драгана Ћорић, професорка на Правном факултету у Новом Саду, која се обратила путем видео-линка. Приликом њеног укључења дошло је до проблема са звуком, па су многи учесници прокоментарисали да би технички проблеми могли значајно да угрозе доказни поступак на суђењима.
Адвокатица Марина Млађеновић истакла је да ограничења људских права у ванредним ситуацијама, каква је пандемија, морају бити сразмерна циљу који се жели постићи. Поставила је питање да ли смо у борби са ковидом изгубили правну државу и да ли смо угрозили људска права и слободе.
Већина учесника говорила је о времену ванредног стања. Инспектор унутрашње контроле МУП-а Србије Бобан Павловић подсетио је да је полиција патролирала празним улицама у данима викенда и празника, али и да су заједно са грађанима учествовали у аплаузима за здравствене раднике.
На конгресу је било речи и о томе како пандемија утиче на право на рад, право на образовање и право на здравствену заштиту, као и о проблемима са пружањем информација од јавног значаја и са заштитом података о личности. О томе су говорили правници из Србије, Црне Горе, БиХ и Хрватске.
Подели ову вест



Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.