БиХ до краја године добија америчке војне хеликоптере
САРАЈЕВО - Испорука нових америчких хеликоптера, намењених Оружаним снагама Босне и Херцеговине (ОСБиХ), требало би да буде реализована до краја године, како је и раније најављено, преноси Танјуг.
„У овом тренутку имамо потврду да би нови амерички хеликоптери Бел Хјуи ИИ (војне ознаке УХ-1Х-ИИ), требало би да буду испоручени Босни и Херцеговини током наредног месеца (децембра), како је и планирано”, саопштило је Министарство одбране БиХ (МОБиХ), пренео је портал Кликс.ба.
Из Министарства подсећају да је Уговор о набавци четири хеликоптера војне ознаке „УХ-1Х-ИИ”, потписан 13. децембра 2019. године у Сарајеву, укупне вредности 38.539.378 америчких долара, од чега је Босна и Херцеговина партиципирала са 4.360.000 долара, односно 7,5 милиона КМ.
Преостали износ осигурала је Влада Сједињених Америчких Држава кроз средства из америчких програма помоћи пријатељским земљама.
Вишенаменски хеликоптер УХ-1Х-ИИ Хјуи ИИ модернизована је, побољшана и за одржавање јефтинија варијанта хеликоптера опште намене УХ-1Х Ироквојс који се налази у инвентару Бригаде ваздушних снага и противваздушне одбране ОСБиХ.
„Овом набавком Бригада ће моћи да настави и још боље извршавати задатке ваздушног превоза, медицинске евакуације, гашења пожара, трагања и спашавања, као и остале задатке у испуњавању главних мисија Оружаних снага”, наводе из МОБиХ.
Прецизирају како су припадници Бригаде ваздушних снага и противваздушне одбране ОСБиХ успешно завршили адаптацијску обуку на хеликоптерима типа УХ-1Х-ИИ Хјуи ИИ, која је реализовала од 6. до 25. јуна у Сједињеним Америчким Државама у Тексасу.
„Набавка нових летелица уговорена је уз велику подршку Владе САД-а по принципу 'приступа свеукупним пакетом', који за споменуту суму подразумева потпуни пренос способности”, напомињу из МОБиХ.
Тиме је, како надаље наводе, осигурана испорука четири хеликоптера Бел Хјуи ИИ, преобука пилота и техничара, испорука резервних делова и потрошних материјала за две године и 300 сати лета годишње, као и испорука алата и испитномерне опреме за одржавање хеликоптера, те је осигурано одржавање, односно испорука земаљске опреме за опслуживање хеликоптера и испорука техничке документације за ваздихопловно-техничко одржавање.
Према подацима компаније „Бел”, више од 300 Хјуи ИИ хеликоптера је у поседу 14 земаља са више од 1,2 милиона сати лета у војним и другим мисијама.
Подели ову вест



Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.