Оружане снаге БиХ не смеју постати војска муџахедина
Од нашег дописника
Сарајево – На дводневној седници Уставног суда БиХ, која је почела јуче, одлучиваће се, између осталог, и о уставности Правила службе Оружаних снага БиХ (ОСБиХ), која припадницима војске не дозвољавају ношење браде и хиџаба (мараме) у складу с обичајима верника исламске вероисповести. Оцену уставности тих правила затражио је Бакир Изетбеговић, лидер СДА и тренутни заменик председавајућег Дома народа парламента БиХ.
Апелацију највишој правосудној инстанци у земљи он је упутио након што је припадница ОСБиХ Емела Мујановић изгубила судски спор против Министарства одбране БиХ. Њена тужба, у којој је навела да је „дискриминисана зато што јој није дозвољено да носи хиџаб”, одбачена је као неоснована. Исту судбину доживеле су, према наводима сарајевских медија, и све тужбе које су судовима подносили мушки припадници ОСБиХ који су тражили да им се омогући ношење браде.
Поједини политички званичници у Републици Српској Изетбеговићеву апелацију тумаче као „најбољи доказ” какву БиХ заговара и жели лидер најмногољудније бошњачке странке. У Изетбеговићевој апелацији и стручњак за безбедност Џевад Галијашевић препознаје политику СДА, која, како он каже, „агресивно гради исламско друштво у БиХ у духу Исламске декларације Алије Изетбеговића”. Према његовом виђењу, та апелација истовремено сведочи и о „стању духа у Сарајеву”, које „данас представља највећу и најрадикалнију исламску метрополу у Европи”, где има више Арапа него Срба и Хрвата заједно.
„Подношењем апелације Изетбеговић је практично директно и јавно подржао иницијативу Републике Српске да у складу с Дејтонским споразумом поново формира властите оружане снаге. Тим потезом он је недвосмислено поручио да жели да формира муслиманску армију, а то значи да подржава дисолуцију Оружаних снага БиХ. Јасно је свима да у таквој исламској војсци не могу бити и Срби и Хрвати”, каже Галијашевић за „Политику”.
Одлуку Изетбеговића да у име свих Бошњака од Уставног суда „захтева право да идентитет радикалних муслимана и визуелни изглед муџахедина буде слика Оружаних снага БиХ”, Галијашевић разуме и као његову жељу да „гради нови одред муџахедина”, прво под окриљем оружаних снага, а у будућем времену и у „другим институцијама БиХ”. Ни НАТО-у, а ни ЕУ, каже он, није потребна та „брадата, муџахединска армија”, нити им је потребна „таква БиХ”.
„Ово је директан притисак на Србе и Хрвате у БиХ, али је и аутовиктимизација, самооптуживање и исписивање оптужнице властитом народу. Иако Бошњаци нису талибани, а ни Арапи, оваквим политичким и верским процесима, које у име народа диктира СДА, ствара се ружна слика. Европским посматрачима тих процеса шаље се порука да постоји само један ислам, да је његова природа радикално политичка, нетолерантна и ратничка, те да се исламско друштво не може реформисати”, рекао је Галијашевић, истичући да би то потврдило у Европи присутне предрасуде да је ислам страно тело на Старом континенту.
Подели ову вест

Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.