Субота, 29.01.2022. ✝ Верски календар € Курсна листа
ТРИНАЕСТО КОЛО КОШАРКАШКЕ ЕВРОЛИГЕ

Звездина руска бајка

Победом над Зенитом 69:58 (23:16, 19:12, 12:16, 11:18), „црвено-бели” прекинули серију пораза. Одбрана као од челика, Берон, Лојд, Кузминскас, Појтрес и Понитка без коша из игре
Волтерс (у дуелу са Кузминскасом) вешто је дириговао игром „црвено-белих” (Фото Евролига)

Какав одговор кошаркаша Црвене звезде после дебакла од Уникса на свом паркету прошле недеље. Цех је платио још квалитетнији Зенит, „црвено-бели” су одржали дефанзивну клинику у Санкт Петербургу и један од најмоћнијих шутерских тимова свели на само 58 поена. Његови најјачи адути, а некада у дресу српског клуба, Берон и Лојд нису се уписали из игре (заједно13-0), као ни Понитка, а Кузминскас и Појтрес су остали на нули! Тако су поново ухватили прикључак у борви за плеј-оф, а у наредна три кола, иако имају тешке противнике (Олимпијакос, Барселона и Бајерн), у Београду ће имати шансу да поправе скор.

Коначно у комплетном саставу (Радоњић није скидао Симоновића и Ивановића), српски и регионални првак је добио сасвим другу димензију игре. Више нема „крпљења”, сваки играч је могао да игра на својој позицији, без вишка минута, са много енергије и концентрације. У таквој ситуацији до изражаја долази и Радоњићева тренерска филозофија с акцентом на одбрани, која је овог пута била као од челика скоро свих 40 минута. Из такве сигурности и напад је добио на креативности. Звезда је противника увела у игру „пет на пет”, водила од почетка до максималних 21 разлике у 35. минуту, а да у другом полувремену није било велике распродаје лопти (13), домаћин би претрпео дебакл.

Од старта се видело колико су „црвено-бели” били „наоштрени” и да ће дугим нападима и кроз рекет напасти Зенит. У главној улози нашли су се Кузмић и Калинић који су постигли 17 поена и почели да крчи пут ка победи. На другој страни терена домаћин је уведен у велике проблеме. Осујећена му је игра „два на два” и одзузети отворени шутеви, а грађењем рекета и прилика да понетира из друге шансе. У шестом минуту Радоњић је послео на паркет Вајта и био је то деби Американца ове сезоне. Показао је колико је „гладан” игре, али јасно је да ће му требати времена да се врати у форму која га је и довела на Мали Калемегдан.

Са седам поена Волтерса на стару друге четвртине Звезда је стекла двоцифрену предност (16:27), коју није испуштала до краја. Колика је била немоћ руског тима показују само три асистенције за 20 минута, уз шут из игре од 30 одсто. „Црвено-бели” су са плус 14 и са великим самопоуздањем отишли на одмор, али очекивала се реакција Паскваловог тима, бар што се агресивности у одбрани тиче.

То се и догодило, гости се нису најбоље снашли на пресинг играча Зенита, али су ипак успели одбраном да се извуку из неугодне ситуације, упркос шест изгубљених лопти за пет минута. Као хладан туш за руски тим дошле су сјајне минијатуре Волтерса и Цирбеса, а Холинс је „тројком” коначно спустио рампу и за било каву наду јер је на семафору у 30. минуту стајало 38:58. Да у последњих десет минута не буде било какве драме побринуо се Добрић са седам поена, али је Зенит ипак убедљив пораз успео да претвори у мање болан.

– Велика победа, била нам је потребна једна оваква утакмица на страни. И до сада смо углавном играли добро у одбрани, али ово је био неки виши ниво. Урадили смо све да учинимо да им буде тешко – оценио је најкориснији у Звездиним редовима Нејт Волтерс.

Видно задовољан тренер Радоњић честитао је играчима на игри.

– Као што сам и у најави утакмице рекао, било је важно да одиграмо другачије него против Уникса. То се видело од почетка, а посебно сам задовољан што смо дефанзивно били на виском нивоу свих 40 минута. То је био кључ победе, упркос великом броју изгубљених лопти у другом полувремену.

Реакција и израз лица тренера Зенита Ћавија Пасквала јасно су показали да тренутно у игри његовог тима много тога не штима.

– Играли су много агресивније и у нападу и у одбрани. Избацили су нас из игре и честитам им на победи. Нисмо пронашли начин да им парирамо. Катастрофа – рекао је шпасни стручњак.

„Сибур” арена. Гледалаца: 2.407. Судије: Латишевс (Летонија), Пастусјак (Пољска) и Пицилкас (Грчка).

ЗЕНИТ: Лојд 5, Захаров, Карашев 5 (једна „тројка”), Берон, Кузминскас, Зубков 9, Појтрес, Понитка 2, Френкамп 12 (2), Мики 16, Гудаитис 3. Није играо Пушков.

ЦРВЕНА ЗВЕЗДА: Лазаревић, Волтерс 14, Давидовац, Митровић 6, Лазић 5 (1), Калинић 11, Добрић 9 (1), Холинс 5 (1), Марковић 2, Вајт, Кузмић 11, Цирбес 6.