После домаћих планина најпопуларнија Јахорина
Србија је и даље на црвеној ковид листи Бугарске, али наши грађани од 1. децембра са дигиталним зеленим сертификатом ипак могу да путују у ову земљу. Ова вест посебно је обрадовала запослене у туризму, јер је одмах кренула и продаја зимских аранжмана. Како се очекује и ове сезоне у Бугарску ће на скијање отићи око 30 одсто туриста из Србије и већ су почеле резервације. Већина капацитета на домаћим планинама за децембар и јануар је резервисана још раније, а попуњава се и смештај за остатак зимске сезоне. Цене аранжмана су, према речима Љубише Нешовановића, власника агенције „Робинзон”, углавном исте, осим у хотелима високе категорије где су подигнуте за око 10 одсто. Он каже да ће ове године највише туриста боравити на домаћим планинама, пре свега Копаонику, али да је и Јахорина ове сезоне врло популарна међу нашим грађанима.
– Ситуација се мало променила због строжих правила за путовања у Аустрију и Француску, а и ако се ове земље отворе за туристе то ће вероватно бити само за потпуно имунизоване госте. То је иначе све више тренд и вероватно будућност туризма у постпандемијском периоду – наводи Нешовановић. Такозвана 2-Г и 3-Г правила која је увела Немачка, а по којима се из свих сфера јавног окупљања искључују грађани који одлуче да се не вакцинишу, очигледно ће прихватити временом и друге земље. Према обавезним 2-Г правилима, само потпуно имунизовани грађани и они који су у последњих шест месеци прележали ковид, имају, на пример, дозволу да уђу у ресторане, барове или клубове у немачкој покрајини Саксонији. Не постоји могућност да невакцинисани покажу негативан тест на ковид како би ушли у јавне затворене просторе.
Ограничења путовања су највећи проблем за туризам током ове здравствене кризе. Један од разлога што се туристи из Србије одлучују на пример, за зимовање у Босни и Херцеговини, пре свега на Јахорини, управо је то што могу да путују без посебних услова. Осим тога и цене су приступачније, него у неким већим зимским центрима.
Како за „Политику” каже Мирјана Гранзов Мочевић, бивша олимпијска репрезентативка у скијању и директор хотела „Спорт Гранзов”, није необично што је Јахорина и ове сезоне занимљива гостима из Србије.
– Тако је у последњих неколико година, што је допринело да се ова олимпијска планина додатно развије. Има и око 30 километара стаза и много могућности за одличан одмор. Када је реч о ценама, просечан најам апартмана у овом хотелу је за четири особе 100 евра – напомиње она. На домаћим планинама су капацитети до фебруара углавном попуњени. На Старој планини очекују и стране госте, пре свега из Бугарске. Горан Караџић, директор ЈП „Стара планина – СП ресорт” наводи да су уведене све мере за безбедан боравак и одмор.
– У наше хотеле гости не могу да уђу без доказа о вакцинацији или негативног теста, а у сарадњи са Здравственим центром из Књажевца имају могућност да се тестирају, па чак и вакцинишу у хотелу. Правила која смо увели још почетком ове године, испоставило се, постају стандард и што је најважније туристи су растерећени и сигурни – објашњава Караџић.
Према званичном ценовнику смештаја на Златибору, ове зиме најскупљи боравак је у „Гранд хотелу Торник” и то 150 евра за полупансион у соби по особи, односно 180 у апартману. Смештај је јефтинији у хотелима нижих категорије и креће се од 50 до 100 евра по особи дневно, док је смештај у апартманима скупљи. У приватном смештају ноћење са доручком може да се нађе за око три хиљаде динара, док је најам апартмана око 6.000 динара.
У хотелу тестирање свака три дана
Немачка је од августа ове године најпре увела 3-Г правило – геимпфит, гетестет, генесен, што значи, вакцинисани, тестирани, опорављени. Према 3-Г правилима свако ко није потпуно имунизован или нема потврду о прележаном ковиду 19 у последњих шест месеци, обавезан је да приложи негативан тест не старији од 24 сата како би ушао у ресторане, биоскопе или други јавни простор. Они који су боравили у хотелу, а нису вакцинисани или преболели вирус морају да се тестирају свака три дана.
Од новембра због великог броја заражених, ова мера је промењена у Г-2 – геимпфит, генесен, што значи, вакцинисани и опорављени. Тестови више нису довољни за улазак у затворени простор. Ова правила све више практикују и друге земље, а посебно оне које очекују више туриста током зимске сезоне.
Подели ову вест



Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.