Спасимо Србију, нашег савезника
Крагујевац – У музеју „Стара ливница” фабрике „Застава оружје” јуче је отворена изложба о војној и хуманитарној помоћи коју су Сједињене Америчке Државе пружиле Србији у Првом светском рату. На 20 паноа с неколико десетина фотографија приказани су амерички добровољци који су дошли да помогну нашој војсци и народу. Део изложбе посвећен је и чувеној мисији „Халијард” из 1944. године, када су припадници Југословенске војске у отаџбини у селу Прањани спасили више од 500 америчких пилота који су се нашли у обручу немачких трупа. Изложбу је организовала Фондација „Халијард”, која је, у сарадњи са „Застава армс УСА”, радницима „Застава оружја” уручила новчану помоћ, а овдашњим школама модерна учила.
Фондација „Халијард”, која је названа по акцији спашавања америчких пилота, постоји од 2015. године, а њен оснивач и председник је Џон Капело, који је од 2007. до 2010. године био војни аташе у амбасади САД у Београду. Пошто се упознао с дешавањима из Другог светског рата на територији Краљевине Југославије, Капело, и сам војни пилот, одлучио је, каже, да оснује фондацију преко које ће се одужити српском народу и потомцима оних који су ризиковали животе да би помогли његовим сународницима.
‒ Фондација „Халијард” је основана не само да би пружала хуманитарну помоћ српском народу већ и да би грађани Америке били упознати са заједничком историјом два народа. У сарадњи са „Застава армс УСА”, у Крагујевац смо донели помоћ за раднике „Застава оужја” и школе, то није наша прва акција у Србији, а људе у Америци кроз разне акције информишемо о Србији и помоћи коју је ваш народ пружио нашим војницима. Прањане сам први пут посетио 2007. године. Сусрет с мештанима и потомцима оних који су учествовали у мисији „Халијард” био је дирљив. Од тада сам много научио о Србији, а овај догађај у Крагујевцу за мене је само још једна прилика да покажем колико сам привржен српском народу – казао је Капело.
Директор „Застава оружја” Младен Петковић, домаћин јучерашњег догађаја, нагласио је да све интензивније економске односе наше и америчке државе треба да прати и сарадња на пољу културе, како би се обновиле донекле заборављене историјске везе два народа.
‒ Тема изложбе у „Старој ливници” јесте заборављена историја, а овом приликом треба подсетити да је слоган под којим су амерички добровољци дошли да нам помогну у Првом Светском рату гласио „Спасимо Србију, нашег савезника”. Нема сумње да ће и Фондација „Халијард” учинити све да упозна америчке грађане о акцији спашавања њихових пилота у Другом светском рату, али и о другим догађајима из наше историје. Са „Застава армс УСА” склопили смо дугорочни уговор о извозу крагујевачког оружја на најзахтевније америчко тржиште вредан 235 милиона долара, тиме је потврђен реноме наше фабрике и квалитет наших производа, али сарадњу са америчким партнерима треба градити и на другим пољима не само економским – поручио је Петковић.
Новчану помоћ за лечење деце добило је 12 породица радника „Застава оружја” којима је фондација „Халијард” уплатила по 52. 000 динара, а школе у Крагујевцу и Шумадији су опскрбљене „паметним таблама”. Средства је обезбедила компанија „Застава армс УСА”, која је генерални заступник крагујевачке фабрике и ексклузивни дистрибутер „Заставиног” оружја на најконкурентнијем америчком тржишту.
‒ Од августа ове године када смо успоставили сарадњу, ово је трећа заједничка акција моје фирме и Фондације „Халијард”. Претходно смо уручили помоћ школама у Прањанима и на Златибору, а у сарадњи са америчком организацијом „Спасимо српску децу” новчано смо помогли и ратним рањеницима у Републици Српској. У недавном разговору за ваш лист сам обећао да ће моја компанија радити и на продубљивању историјских веза Србије и Америке, а сада могу да кажем да обећање полако испуњавам. Највећи уговор са „Заставом оружје” о извозу ловачког и спортског оружја у Америку покренуо је и многе друге важне ствари, као што је сарадња са Фондацијом „Халијард” – навео је Ранко Ристић, власник и директор „Застава армс УСА”.
Јучерашња изложба у музеју „Стара ливцница”, која ће бити отворена до 15. децембра, као и уручивање помоћи Фондације „Халијард”, били су прилика и за сусрет крагујевачких и америчких званичника, градоначелника Николе Дашића и већника за културу Миљана Бјелетића са новоименованим замеником америчког амбасадора Џоном Гинкелом и шефом одељења за јавну дипломатију Филипом Бикменом.
Подели ову вест





Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.