„Фортенова” најавила милионска улагања у „Дијамант”
„Фортенова група” најавила је да ће у привреду Хрватске и региона инвестирати 130 милиона евра у наредном периоду. Највеће појединачно улагање правног наследника хрватског „Агрокора” биће ипак у Србији. Вредно је 29,3 милиона евра а та инвестиција односи се на отварање новог погона у уљари „Дијамант” у Зрењанину.
Ову фабрику хрватски бизнисмен Ивица Тодорић, власник „Агрокора”, купио је још 2004. године и у том тренутку, према писању медија, држала је више од трећине српског тржишта уља.
Представници „Фортенове” саопштили су да је реч о инвестирању у нове погоне за пресовање и екстракцију уља у „Дијаманту” капацитета 1.200 тона на дан, као и да ће та инвестиција бити и појединачно највећа.
Знатна улагања групе очекују се и у компанијама „Јана” и ПИК Врбовец. У саопштењу се наглашава да је током ове године „Фортенова” у реализоване инвестиције уложила укупно 125 милиона евра. Из компаније наводе да је подизање инвестицијске снаге био један од најважнијих циљева у последње две и по године.
„Довели смо фирму до прихватљивог нивоа задужености и омогућили јој улагање у развој темељних бизниса”, нагласио је Фабрис Перушко, члан Управног одбора и главни извршни директор „Фортенова групе”.
Најавио је да компанија очекује да ће се планираним даљим раздуживањем већ у 2022. години инвестициони потенцијал групе подићи на ниво до 200 милиона евра. Инвестирање знатног капитала „Фортенове” у уљару у Зрењанину указује и на тренутни значај ове индустрије. На тржишту Србије распоред великих играча који послују у производњи уља у кратком периоду прилично је измењен. Аграрни аналитичари процењују да би могло да дође и до нових трансакција или прегруписања.
Тако је крајем прошле године Миодраг Костић, у договору са мањинским партнерима „Викторија групе” – Милијом Бабовићем и фирмом „Апсара” продао уљару у Шиду. Један од најмодернијих погона на Балкану отишао је у руке молдавској „Транс оил групи”. Реч је о највећем прерађивачу уљарица у тој земљи који има 1.650 запослених и уљару у Румунији иза којег стоји Ваја Ђаши, бизнисмен познат у сектору трговине житарицама.
Са друге стране, Петар Матијевић недавно је одлучио да се опроба управо у овој индустрији. Куповином „Миротин групе” из Врбаса, уз десетак фирми које су повезане с пољопривредом, постао је власник фабрике уља „Банат” у Новој Црњи, једна од пет највећих у Србији, поред зрењанинског „Дијаманта”, фабрике у Шиду, „Витала” и „Сунца” из Сомбора. Оваква пословна одлука и није била посебно изненађење будући да је Матијевић велики произвођач сунцокрета.
Тиме се тржиште усложњава после једне у последњих неколико година највећих трансакција када је „Бимал” из Брчког 2019. купио већински удео у уљари „Сунце” („Ново Сунце”) из Сомбора. О овој аквизицији се и раније спекулисало јер су „Бимал група”, један од лидера у преради уљарица у региону, и сомборска компанија и раније уско сарађивале.
У исто време са дешавањима у овој бранши забележене су и велике турбуленције на тржишту – драстично поскупљење сунцокрета у прошлој сезони и скок малопродајних цена. Сунцокретово уље је, не само у Србији, постало рекордер поскупљења у току пандемије. Држава је недавно одлучила да уз пет основних намирница замрзне и цену сунцокретовог уља на 60 дана. У једном тренутку флаша зејтина појединих произвођача у Србији коштала је више од 200 динара, што је изазвало велико незадовољство јавности и потрошача.
Подели ову вест







Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.