Не може оставка, мора отказ
Крагујевац – После оставке на место редовног професора Факултета медицинских наука (ФМН), Миодраг Стојковић, творац пројекта националне банке матичних ћелија, мораће да да и отказ. Оставка је више морални чин, каже Стојковић, а отказ је важећа правно-формална категорија, наводе на крагујевачком факултету и универзитету после још једног у низу сукоба који је избио због градње центара изврсности у Крагујевцу, која се отегла као гладна година, почев од 2015. када је започета.
„Ако им је стало до терминолошке гимнастике и бирократске процедуре, изаћи ћу им у сусрет. Наравно да ћу дати отказ, оставка на место редовног професора била је моја прва реакција након што сам видео да су променили пројекат и угрозили рад и основне циљеве банке матичних ћелија и истраживачког центра”, рекао је генетичар Стојковић у изјави за „Политику”, посредно се обраћајући декану ФМН Владимиру Јаковљевићу и ректору Универзитета у Крагујевца Ненаду Филиповићу, које је оптужио да су умањивањем средстава за 1,7 милиона евра самовољно променили његов ауторски пројекат.
Оваква изјава уследила је након што смо Стојковића упознали са садржином дописа који је „Политици”, замољен да прокоментарише случај, доставио декан крагујевачког ФМН.
„Није уобичајено подношење оставке на место редовног професора, јер та титула није функција, нити дужност већ највише звање у академској заједници, а пре свега стање духа. У том смислу, на то место оставка се не може поднети, бар то није познато у досадашњој универзитетској пракси”, предочио је Јаковљевић, наводећи у разговору за наш лист да чин оставке само показују да Стојковић не познаје ни процедуре, ни академску хијерархију.
„Стојковићев потез је плод неинформисаности, можда трачева и личне сујете”, додао је Јаковљевић.
Што се тиче изградње центара изврсности и опремања националне банке матичних ћелија, на Крагујевачком универзитету одбијају све могуће инсинуације у вези с наводним малверзацијама и наводе да пројекат, после низа застоја, коначно иде у правом смеру.

„Списак прослеђен ресорном министарству и кабинету председнице владе садржи сву неопходну опрему за банку матичних ћелија и истраживачки центар који је прати. На том списку се налази и опрема за остале центре који треба да заживе у објекту, односно у будућој научној установи”, саопштио је ректор Ненад Филиповић.
Разјашњења ради, научна установа у Крагујевцу о којој је реч садржи неколико центара изврсности – научних одељења, а банка матичних ћелија са припадајућом лабораторијом је вероватно најважнији део пројекта који је покренут још пре десет година.
Градња центара изврсности, које су осмислили генетичар Стојковић и микробиолог Небојша Арсенијевић, познат и по турбулентној смени с места ректора Универзитета у Крагујевцу, почела је пред крај 2015. године, да би свечано полагање камена темељца, у присуству тадашњег председника Србије Томислава Николића, било уприличено јануара наредне године. Радови су обустављени средином 2017, због финансијских проблема у које је упала грађевинска фирма „Банковић”. До тада је завршено 30 одсто објекта, а читавим послом је руководила владина Јединица за управљање пројектима (ЈУП), коју је бивши министар просвете Младен Шарчевић оптужио за несавестан рад, наводећи да кривицу сноси и поменуто предузеће.
Након одређених кадровских промена у ЈУП-у и избора нових извођача радова које предводи „Ино Бачка” из Новог Сада, градња објекта површине око 11.500 квадрата настављена је овог септембра, а свечаности је присуствоваo актуелни министар просвете Бранко Ружић. Средства од око 10, 5 милиона евра обезбеђена су из кредита Европске инвестиционе банке, с тим да набавка скупоцене опреме тек треба да уследи.
Генетичар Стојковић је реаговао управо поводом предстојеће набавке опреме, оптужујући декана Јаковљевића и ректора Филиповића за самовољу и злоупотребу положаја.
„Како они могу да мењају пројекат у који нису унели ниједан зарез. То је неодговорно понашање, непрофесионално и лоше управљање, самовоља, на крају крајева и злоупотреба положаја. Пројекат је одавно дефинисан и одобрен, али сваке године се Јединици за управљање пројектима шаље листа опреме и ценовник, јер се цене мењају. Декан и ректор су без консултација променили списак и скинули велики део средстава. Морао сам да реагујем, прво чином оставке, а сада и отказом, јер не желим да сутра неко упире прст у мене као да сам кривац”, поручио је Стојковић који се после двогодишњег боравца у Америци, маја ове године вратио у Србију.
У изјави за „Политику” генетичар Стојковић је навео да ће после отказа на крагујевачком ФМН, наставити да се бави научним радом, сарађујући с колегама из земље и иностранства.
Подели ову вест






Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.