Петак, 18.04.2025. ✝ Верски календар € Курсна листа
ПРИЧЕ ИЗ ВЕЛИКОГ РАТА

Под врхом Цера мајор је исукао сабљу и викнуо: Јунаци, за мном!

Маневар српских трупа 1914. године (Фото Википедија)

 

 

На измаку прве ратне године, децембра 1914, објављен је у листу „Пијемонт” некролог палом мајору Велимиру Чекеревцу: „Први је са својим батаљоном изашао на највиши врх Цера. Лично својом руком бацио је пет бомби на непријатеља. За Цер и његово јунаштво војвода Степа Степановић му је честитао пред целом војском и предложио га за потпуковника и Карађорђеву звезду с мачевима.”

У ово време о јунаштву Велимира Чекеревца (1879‒1914) сведочи књига „Знаменити Моравичани” Емилијана Протића. У њој дознајемо о ратним путевима храброг официра, рођеног у ивањичком селу Шаренику, који је са одличним успехом завршио Војну академију у Београду као питомац 31. класе.

Велимир је у првој години 20. века постао потпоручник и прву војну дужност добио у Четвртом пешадијском пуку „Стеван Немања” у Ужицу. Након пет година је пешадијски поручник, а 1912. капетан.

„Кад је Србија 1912. кренула у  борбу за ослобођење од Турака, овај Моравичанин се ставио земљи на располагање. На челу је  чете у 17. пешадијском пуку у свим борбама око Куманова, Бакарног гумна па до Битоља. Први са својом четом кроз кишу граната и пушчаних зрна улази у Битољ. Застава његовог пука  се залепршала у овом граду. Одликован је Златном медаљом за храброст и унапређен у чин мајора.”

Одатле је упућен у Скадар да помогне Црногорцима. „Најтеже је било марта 1913. када је у Медовском заливу крстарица напала грчки брод ’Варвењотис’ у часу када је почело искрцавање српских војника, артиљерије и хране. Једна граната погодила је средиште брода који се запалио. На срећу, артиљерија је била већ искрцана. Мајор Чекеравац без  укопавања топова почео је да гађа крстарицу, тако да је била приморана да напусти поприште. Али жртава је било превише: само из Дринске дивизије из 17. пука утопило се више од 300 војника. Tрагедија би била већа да није било Чекеревца.”

Поводом тог догађаја, Влада Станимировић је спевао ове стихове: „До рамена воду гази, тамо-амо свуда лети, рањенике с брода пита могу’л ране преболети. У Медови то се збило, о Васкрсу нашем свецу. Ово дело посвећујем мом мајору Чекеревцу.”

Наредне године је Велики рат, а мајор усред знамените Церске битке, када је српска војска извојевала прву победу. Војвода Степа Степановић, командант Друге армије, сматрао је да од заузећа врха Цера зависи целокупна операција.

„Задатак да освоји врх Цера дат је мајору Чекеревцу. Великим делом судбина битке била је у његовим рукама, у његовом командовању и храбрости. Под мајоровом командом су два батаљона из другог и четвртог пешадијског пука, четири митраљеза и један топ. Горе на врху чекала га је девета аустријска дивизија.”

„Свањава четврти дан битке. Уочи ње, час по поноћи, Чекеревац стаје пред своје јединице и саопштава: – До зоре морамо решити битку. Наступаћемо у четним колонама до Бркинца, па до Косаниног града. Збацићемо у јуришу непријатеља с церског врха. Без обзира на жртве. Издајте наређење за покрет.

Српски војници су близу непријатељских ровова. Збуњен је непријатељ, ко то у августовско праскозорје креће на њих? Бесомучно су гађали брзом паљбом. Онда се огласио српски командант: – Митраљези и топ, брза паљба!

На Косанином брду смрт почиње да убира богату жетву, уз звуке трубе и јеку добошара. После 25 минута стиже наредба: – Прекините паљбу!

Онда је мајор Чекеревац исукао сабљу и викнуо: – Јунаци, јуриш! За мном!

Војници су у трку ускакали у непријатељске ровове. Повлачи се непријатељ у нереду. Косанин град је у српским рукама. Али не задуго. Мајор је брзо оценио ситуацију и наредио повлачење на полазне положаје. Тражи појачање, стижу још два батаљона. Планина гори у ватри. Кад се разданило, мајор поново креће у јуриш. После пола часа Косанин град је освојен.”

Велика битка разбуктала се и на Мачковом камену, Велимир је и на том бојишту. Бори се уз раме са принцом Ђорђем Карађорђевићем. У једном од јуриша Чекеревац је рањен у ногу и руку. Војници га превијају исцепаном кошуљом, моле да га пренесу на превијалиште. Одговорио им је: „Шта, зар да вас живе похватају? Хоћу јуначки да погинем с вама заједно.”

Следећег дана борба је настављена. Батаљон са својим командантом одбија све нападе непријатеља. Око осам сати један непријатељски метак погодио је команданта у главу. Војници су му одмах притрчали. На његовом лицу лебдео је последњи осмех. У ропцу је болно изговорио: „Носите ме кући!”

У Службеном војном листу 14. септембра написана је само једна службена реченица: „Пешадијски мајор Велимир Чекеравац погинуо је.”

Коментари10
Молимо вас да се у коментарима држите теме текста. Редакција Политике ONLINE задржава право да – уколико их процени као неумесне - скрати или не објави коментаре који садрже осврте на нечију личност и приватан живот, увреде на рачун аутора текста и/или чланова редакције „Политике“ као и било какву претњу, непристојан речник, говор мржње, расне и националне увреде или било какав незаконит садржај. Коментаре писане верзалом и линкове на друге сајтове не објављујемо. Политика ONLINE нема никакву обавезу образлагања одлука везаних за скраћивање коментара и њихово објављивање. Редакција не одговара за ставове читалаца изнесене у коментарима. Ваш коментар може садржати највише 1.000 појединачних карактера, и сматра се да сте слањем коментара потврдили сагласност са горе наведеним правилима.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Vasa
Ova lepa prica o herojstvu majora Cekerevca ne pominje 3000 srpskih vojnika poginulih u cerskoj bitci. Ni tragediju koja se desila 20 dana kasnije, kad je, na insistiranje stranih sila, srpska vojska presla na austrougarsku teritoriju, preko pontonskog mosta na Savi, kod Cevrntije. Taj napad se zavrsio potpunim porazom Timocke divizije kod Legeta. Poginulo je (udavilo se) preko 1000 srpskih vojnika a oko 5000 ih je odvedeno u logore.
pakita
Za rat često nije potrebno dvoje, dovoljan je i samo jedan. Da li bi branio svoje dete ako ga neko napadne s bilo kojim razlogom, ili ženu ili kuću ? Isto je tako i sa domovinom. Jesmo li mi pretili Austrougarskoj? Doveli vojsku na njihove granice ? Napali njihove vojnike? Ušli u njihove njive, kuće ili sela ? A oni su ipak došli na naše, upali u naše kuće, njive, gradove i sela. Pa jel i dalje misliš da ovo nije herojski čin, ili si kukavica koja ni svoje dete, porodicu i kuću ne bi branio
Земунац
@sestra Cen Неки историчари кажу да је чак Фердинанд жртвован да би се изазвао рат и да је некима у самој царевини сметао. Но било како било, Аустроугарска је далеко пре атентата и било чега везаног за то имала планове о освајању Србије било дипломатским, присаједињењем царевини, или ратним путем, окупација. Велике силе никад нису обраћале пажњу на то шта мали хоће или неће.
mikitaj.
A koce posle da misli na porodicu kada sve prodje a politicari se nabiju u svoje fotelje i idalje uzivaju u maltretiranju naroda itd. itd. koju deceniju kasnije druge generaije ce da pljuju po tome kao sto unazad 30godina pljuju. Da je svetski rat pa da se i razmislim i da drzava pomogne svima kojima treba (kao sto nije radila i ne radi) onda bar znam zasto ginem.Pogledaj kako su prosli veterani iz rata 90" to je hvala za odbranu otadzbine koja je unazadjena,koliko porodica unesreceno .
Прикажи још одговора
Darko
Sa ovakvim oficirima nisu ni mogli da nas pobede.
Пуно Име
A у ствари, победили су нас...
Dimitrije
Najveca nesreca jednog naroda je rat. Ratove zapocinju vlastodrsci radi pljacke. Narod samo tesko strada. Jad i beda. Posle se prave mitovi, da bi se sledece generacije pripremile za zgibenije. Tako je od kada je sveta i veka. Niko ne pominje Dimitrija Tucovica.
Боривоје Банковић
Ево, споменућу га ја: Димитрије Туцовић, резервни капетан друге класе, командир 1. вода 1. чете 4. батаљона 1. пука Моравске дивизије првог позива јуначки је дао живот за Краља и Отаџбину на Враче брду поред села Ћелије 20. новембра 1914. Пред смрт је писао свом оцу Јеврему, пароху сирогојском и војном свештенику Ужичког гарнизона: "Нећу ни сада, као што нисам никада, ни помишљати да себе склањам од судбине која прати цео народ."
Боро
Робовање је већа несрећа од рата.

Комeнтар успeшно додат!

Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.

Овај веб сајт користи колачиће

Сајт politika.rs користи колачиће у циљу унапређења услуга које пружа. Прикупљамо искључиво основне податке који су неопходни за прилагођавање садржаја и огласа, надзор рада сајта и апликације. Подаци о навикама и потребама корисника строго су заштићени. Даљим коришћењем сајта politika.rs подразумева се да сте сагласни са употребом колачића.