Николовска: Ми у Америци живимо вашу будућност
ЗАГРЕБ - Љиљана Николовска, бивша певачица групе Магазин, рекла је да људи у Америци живе будућност некадашњих југословенских република и да је то оно што њу боли.
„Мислим да ми живимо вашу будућност и то ме боли јер је ви не видите. Здравство се у свим екс Ју земљама распада да би га тајкуни под паролом 'Видиш да не шљака!' приватизовали, а онда више нема правила, болесник постаје потпуно небитан”.
Како је рекла, сви ти сценарији су милион пута опробани и прилично јефтини - постепено смањујеш улагања да би нешто престало бити функционално, вичеш 'Ватра!' и продаш приватнику”.
На крају, истиче она, од обичне уличне лопуже, макар накратко, постанеш капиталистички херој, а када људи схвате шта се догађа, буде касно.
Зато је, каже, боли да гледа шта се догађа у њеним земљама додајући да су то све њене земље, „свиђало се то некоме или не”.
„Све земље настале распадом СФРЈ су наше. Знају ме Амери питати како је неко 'наш' ако је из Травника или Скопља. А како није?”, сматра Николовска.
Николовска је волонтирала у кампањама Бернија Сандерса, а током избора у Хрватској подржала је Радничку фронту.
„У САД имаш право на избор између 3.272 љута умака у продавници, а немаш право на здраве зубе. Доступно здравство не постоји. Државни вртићи, плаћено породиљско одсуство или боловање не постоје. Минимална сатница се није мењала у последњих 12 година, а пре тога је порасла за један долар. Затвора има 10 пута више него основних школа јер су профитабилни. Законе нам отворено, директно састављају и достављају нафтни, фармацеутски, ратни и Вол Стрит лобисти”, прича бивша певачица Магазина.
Како истиче, око 700 људи поседује више од 90 одсто земље.
„Срећом, све им се ових дана помало обија о главу јер су Американци током пандемије одлучили да им је доста и сада одбијају радити за кикирики. Један МекДоналд или Старбакс наједном могу понудити три пута већу сатницу него пре годину дана, а свеједно им недостаје радника. Ми се као најбогатија федерација на свету буквално распадамо. Имамо несташице и инфлације као Југославија осамдесетих. И зато Берни и зато демократски социјализам".
Према њеним речима, оно што је њој важно јесте да је Калифорнија прогресивна и то је оно што је за њу веже.
„Веже ме и породица, музика, заједница, огромно непробојно клупко идеја, креације, оптимизма, идеала, сарадње и активизма који овде никада не спава, хиљаде малих "комуна" с властитим комуникацијским каналима које монополистички мејнстрим скоро ни не додирује. Калифорнија има пуно проблема, али их за разлику од многих других заједница покушава решити", нагласила је Николовска.
Присетила се и догађаја када је 1991. године на врата у стану у Сплиту покуцала нека патрола.
„Ушли су, поздравили, чула сам једнога како довикује неком с врата: 'Нема проблема, ово су родитељи наше Љиље!' Пристојно нас поздраве и оду”.
Следећи који су се појавили били су црнокошуљаши. То не би био толики проблем да је постојало иоле независно судство, али нажалост, истина је обрнута, рекла је она, преносе хрватски медији.
Николовска је рекла да су, после 22 године суђења, које је њене родитеље коштало живота, победили на суду, али да родитељи никада нису добили ни извињење, а камоли одштету за тај срамотни процес.
„Ако раднику или пензионеру мораш украсти да би створио државу, ниси државник, него обичан шверцер змијског уља за упалу десни. Јасно ми је да су се људи тада бојали свега и свачега када су у питању други, нејасно ми је због чега данас не реагују када су у питању њихови властити животи", закључила је Николовска.
Подели ову вест





Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.