Отварање архива Југославије по узору на Штази архиве
Отварање војне и полицијске архива бивше Југославије допринело би повратку поверења, оцена је Лукаса Мандла, посланика Народне партије Аустрије (ОВП) у Европском парламенту, о чијем извештају о сарадњи у борби против организованог криминала на Западном Балкану сутра треба да расправљају европосланици.
Мандл је, на зум конференцији за новинаре, рекао да је битно да се тај извешта усвоји, јер се у њему дају конкретни предлози за успешну борбу против организованог криминала.
„Западни Балкан је важан део Европе, а организовани криминал у том региону је међу великим структуралним проблемима. Грађани Западног Балкана су жртве организованог криминала и све што чинимо у тој области је у њиховом интересу”, казао је Мандл.
Он сматра да организовани криминал води ка губитку поверења у државу, минира државне институције, што је тешко за младе демократије на Западном Балкану, а уједно и омогућава уплив страног утицаја.
Мандл је објаснио да се у извештају тражи отварање архива бивше Југославије, јер је пример отварања Штази архиве по распаду ДДР-а, како каже, донео транспарентност и повратак поверења.
„То би било важно јер су се неке структуре пренеле на организовани криминал. А тражимо отварање архива војне и полицијске службе бивше Југославије”, објаснио је.
Мандл сматра и да наследницама бивше Југолсавије треба предати архиве, што се такође тражи у извештају.
Поред тога у извештају, како је пренео, предлаже се проширење сарадње обавештајних служби ЕУ, САД и Велике Британије са службама на Западном Балкану, а у циљу успешније борбе против организованог криминала.
Мандл је навео да се тражи и да државе Западног Балкана које још нису чланице у организацијама попут Еуројуст, Еуропол и Фронтекс буду што пре примљене, а то се тиче пре свега Косова.
Говорећи о актуелној ситуацији на Западном Балкану Мандл је казао да је јако забрињавајућа снажна дестабилизација БиХ.
Мандл, који је и председник Аустријског друштва пријатеља Косова, казао је да на Косову постоји велика стабилност због поверења које влада има у парламенту, али и „младе председнице која ужива широку подршку”.
О другим државама није директно говорио, али је рекао да „економски снажне државе треба да преузму већу одговорност за стабилност у региону”.
„Као што Немачка има одговорност за стабилност и развој Европе, тако и на Балкану економски најснажнија држава има одговорност да доприноси превазилажењу конфликата”, рекао је Мандл, јасно алудирајући на Србију.
Известилац из сенке, посланик Социјалдемократске партије Аустрије (СПО) у Европском парламенту Андреас Шидер указао је да је проблем што су мафијашке структуре понекад на Балкану повезане са политичарима, те додао да је већи проблем од организованог криминала свакодневна корупција са којом се суочавају грађани приликом полагања испита, одласка код лекара,...
„То су све ствари које коче у развоју. Криминал на Балкану је резултат друштвеног развоја, јер тамо где су слабе држава и економија и где не постоји перспектива јача криминал. Због тога је битно подржати реформе у правосуђу и владавини права”, додао је.
Шидер је рекао да је погрешно што неки људи говоре да је Балкан пун криминала и да га не треба примати у ЕУ, додајући да само европска перспектива може подстаћи промену.
Приступни преговори, према његовим речима, су мотор реформи, те би европска перспектива из Брисела могла бити снажнија.
„Европски парламент је јединствен у вези отварања поглавља, приступних преговора, али за Европску комисију нисам сигуран, а у Савету ЕУ влада статус кво”, оценио је Шидер.
Подели ову вест



Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.