Решења заснована на природи - одговор на климатске промене
Решења заснована на природи имају кључну улогу у ублажавању климатских промена и смањењу ризика од катастрофа, изјавио је Борис Ерг, директор Регионалне Канцеларије за источну Европу и централну Азију Међународне уније за заштиту природе (ИУЦН).
"Да би ова решења била ефикасна, она морају бити препозната и укључена у све важне стратегије, законе, акционе и финансијске планове", нагласио је Ерг током радног ручка који је организовала његова Канцеларија, у сарадњи за Канцеларијом за управљање јавним улагањима Владе Републике Србије.
Имајући у виду недавну историју поплава и других климатских катастрофа, као и напредак у области планирања и управљања смањењем ризика од катастрофа, Србија је одабрана као једна од две земље у којима ће се спроводити пилот пројекат Решења заснованих на природи (РЗП) у оквиру АДАПТ иницијативе, преноси Танјуг. У Србији се налази и једно од два одабрана пилот подручја на Западном Балкану за примену РЗП на терену - Град Краљево, који спада међу најугроженије када су у питању природне катастрофе.
У Краљеву је успешно завршена прва фаза пилот пројекта, уз активно учешће и подршку Канцеларије за управљање јавним улагањима и Одељења за цивилну заштиту Града Краљева. Почеци радова очекују се почетком следеће године, а одабрана локација за примену РЗП су Гледићке планине.
"Изузетно нам је драго што су Канцеларија за управљање јавним улагањима, Град Краљево и други партнери показали спремност да прихвате овај концепт и примене га на конкретном примеру на терену у Краљеву", рекао је Ерг.
Сандра Недељковић, в.д. заменица директора Канцеларије за управљање јавним улагањима, рекла је да смо, претходних седам година, колико Канцеларија постоји, сведоци све учесталијих падавина и поплава у неким деловима Србије, нарочито у сливу Западне Мораве.
"Влада Републике Србије улаже значајна средства у јачање отпорност наше земље на природне катастрофе. Превентивне мере смо дужни да спроводимо константно и бринемо о нашој безбедности не само након поплава кроз процес обнове, него и у мирно време. Природна превентивна решења нам помажу да будемо отпорнији на непогоде, али и да уједно сачувамо биљни и животињски свет и живимо безбедно у складу са природом", нагласила је Недељковићева.
Она је додала да ће Канцеларија увек подржавати и учествовати у оваквим пројектима и захвалила Шведској на донацији која је усмерена на налажење оваквих решења у превенцији. У саопштењу се додаје да Западни Балкан спада у најугроженија подручја са аспекта климатских промена и негативног утицаја на бројне секторе и области живота, као и да је ризик од поплава препознат као растућа претња за људе и њихову имовину, пошто погађа око 22 одсто становништва у 38 општина у Србији.
Подели ову вест

Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.