У Бриселу опет забринути за људска права и демократију у Србији
БРИСЕЛ - Европски парламент сутра ће на пленарном заседању гласати о Резолуцији о принудном раду и еколошким протестима у Србији.
Текст којим се изражава „дубока забринутост” због стања људских права вијетнамских радника у Србији, корупције и владавине права у области заштите животне средине, утицаја кинеских стандарда и инвестиција, као и насиља „хулигана” над мирним демонстрантима, увршћен је у „хитну процедуру” Европског парламента, а по иницијативи групе европских Либерала, сазнаје Танјуг у Бриселу.
Према информацијама Танјуга, парламентарна група Либерала (Рињу) на челу са послаником Клеменом Грошељем, подржана од стране европских Социјалдемократа и Зелених, а под констатацијом да се ради о кршењу људских права, демократије и владавине права, по хитној процедури на агенду последњег пленарног заседања ЕП уврстила је дебату о Србији.
Посланици ових политичких група у ЕП, на челу са Виолом фон Крамон, Клеменом Грошелељем и Тонином Пицулом, већ су кроз отворена писма, у којима су изразили „згроженост извештајима о трговини људима у сврху радне експлоатације у Србији” односно, као у случају фон Крамон, посећивали Србију да би дали подршку еколошким протестима у земљи.
Почетне „верзије” нацрта резолуције које су представили европски Либерали, Зелени и Социјадемократе, а у које је Танјуг имао увид, донекле су ублажене у заједнички усаглашеном тексту који потписује и Европска народна партија, као најснажнија парламентарна група, али и Европски конзервативци и реформисти и Левичари.
У усаглашеном нацрту Резолуције, у коју је Танјуг имао увид, а која би сутра требало да се нађе пред европским посланицима, изражава се „дубока забринутост због навода о принудном раду, кршењу људских права и трговини људима у случају вијатенамских 500 радника из кинеске фабрике „Линглонг” у Зрењанину.
„Власти Србије се позивају да истраже овај случај и обезбеде поштовање основних људских права, посебно права радника у фабрици, и резултате о томе доставе ЕУ”, наводи се у заједничком тексту Резолуције који су усагласиле све посланичке групе.
Србија се даље позива да побољша усклађивање са ЕУ радним правом, прилагоди своје законе и инспекцијски надзор у области нелегалног запошљавања.
У другом делу текста изражава се „дубока забринутост због озбиљних проблема корупције и владавине права у области заштите животне средине”, као и због „генералног недостатака транспратентности и утицаја инфраструктурних пројеката на околину и друштво”, укључујући „кинеске инвестиције и зајмове”, али и „мултинационалних компанија као што је Рио Тинто”.
„Изражавамо дубоку забринутост због све већег насиља екстремиста и хулигана против мирних еколошких демонстраната, жалимо због силе примењене од стране полиције против демонстраната”, наводи се у даљем тексту у који је Танјуг имао увид.
Неки од предлога, као што су осуда неуклањања мурала Ратку Младићу, коју је тражила група Социјалдемократа, не налази се у заједничком тексту Резолуције, али је увршћена осуда „погоршања стања у медијским слободама” као и „вербалних напада, говора мржње и застрашивања упућених опозицији, независним интелектуалцијима, новинарима и НВО”.
Србија се у закључку позива да ради на „ефикасним и доказивим реформама” у области структурних реформи и владавине права, а кроз новоотворени кластер 4 и на пуној примени ЕУ стандарда у области Зелене агенде, преноси Танјуг.
Подели ову вест






Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.