Под тежином снега страдало углавном здраво дрвеће
„Зеленилу – Београд” је од недеље до јуче до 14 часова због изваљеног и поломљеног дрвећа, али и грана обрушених на улице, тротоаре, возила… упућено 1.700 пријава. Екипе овог предузећа успеле су да уклоне 1.437 снегом оштећених стабала. Овог пута под теретом „беле капе” углавном је страдало здраво дрвеће. То не чуди јер, како кажу стручњаци „Зеленила”, крошње под овако тешким и влажним снегом какав је сад био трпе оптерећење веће од једне тоне.
– За поломљена и оштећена стабла на површинама које одржава наше предузеће добили смо од недеље до јуче 1.244 пријаве, а на приватним парцелама и онима које нису у нашем одржавању 193. Људи су нас највише звали јер су гране или стабла оштетили аутомобиле, фасаде, клима-уређаје, гелендере на спољашњим степеништима… На површинама у нашем одржавању забележено је 177 случајева са начињеном штетом, а на осталим површинама 26 – каже Мирјана Обућински, из ЈКП „Зеленило – Београд”.
Уколико je, приликом пада стабла или гране, дошло до материјалне штете или телесних повреда, неопходно је да грађани позову „Зеленило” на број телефона 2630-506, где ће добити прецизна упутства у коју радну јединицу предузећа је потребно да се јаве (у зависности од локације), како би се сачинио записник о насталој штети.
Тај записник предаје се Комисији за процену штете у Улици Рајкова број 15, Нови Београд, где оштећени подноси захтев за надокнаду штете у писаној форми. Комисија за процену штете попуњава образац пријава штете из основа осигурања од одговорности и оштећени се са комплетном документацијом упућује у Акционарско друштво за осигурање које у најкраћем року надокнађује штету.
Надокнада штете врши се само у случајевима у којима је узрок штете стабло за које је на основу редовног програма одржавања надлежно ЈКП „Зеленило – Београд”.
У претходних неколико дана снег је углавном ломио здраво дрвеће. Узрок за то може се наћи у временским неприликама. Прво је пре снега падала јака и упорна киша која је расквасила земљу и натопила стабла и гране. Потом је пао снег, и то онај тешки са пуно влаге у себи, и буквално се „залепио” за дрвеће. Сви који су покушали да га стресу са стабала и уклоне испред кућа и са тротоара схватили су с чиме су се ухватили укоштац чим су у руке узели лопату.
Поломљена и изваљена стабла са тротоара и коловоза радници „Зеленила” су уклонили и одвезли у „Биобазу” где се прерађује сав биолошки отпад (обловина, грањевина, лишће, кошевина) са јавних зелених површина. Тамо се ради селекција крупнијих делова стабала и грана која имају употребну вредност за огрев и користе се за грејање објеката (стакленика) за производњу садног материјала, док се ситније гране прерађују у биодробилицама. Добијена дробљена маса користи се на јавним зеленим површинама за малчирање садница да би се оне на тај начин заштитиле од корова и исушивања земљишта.
Зељасти делови стабла, лишће, као и кошевина се компостирају при чему се добија супстрат који служи за прихрану испошћене и неквалитетне земље. Добијени компост користи се у процесу производње украсних биљака, али и на јавним зеленим површинама као квалитетан и хранљиви супстрат.
Већи снеголом био пре три године
Још није ни ступила на трон, а зима нас је већ засула снегом. Очекује се да га буде још. Али није само овај децембар почео снегом. Било га је ранијих година, а многи се сећају 2018. када је забележено још више поломљених стабала у граду него сада. Тада је само за један дан – 18. децембра пријављено 1.500 оштећења на дрвећу. А снег је тада непрекидно падао три дана.
Подели ову вест






Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.