Деценија владавине Ким Џонг Уна, држава боље наоружана и више зависна од Кине
Северна Кореја десет година пошто је Ким Џонг Ун преузео власт, боље је наоружана, али дубоко изолована и више зависна од Кине, док поједини извештаји указују на озбиљне несташице хране што би уз санкције и економске проблеме могло угрозити његову владавину у будућности, преноси Радио слободна Европа (РСЕ) писање светских медија.
Кимово развијање нуклеарног оружја одредило је његових првих 10 година на власти, али аналитичари кажу да је због тога изолован и суочен с можда највећим изазовима до сада, наводи Ројтерс уз оцену да нуклеарно оружје може стати на пут политичком напретку потребном за побољшање разорене економије и спречавања могуће глади милиона људи у земљи.
Ким је прихватио другачији стил од свог ексцентричног оца, настојећи да „нормализује” Северну Кореју институционализацијом и делегирањем ширег вођства, добијањем међународног поштовања кроз нуклеарно оружје и самите са страним лидерима, као и показивања транспарентности и разумевања за побољшање живота обичних грађана.
Тиме су повећана очекивања економских реформи у социјалистичкој држави или промена у њеним односима с дугогодишњим ривалима САД и Јужном Корејом, али до систематске промене није дошло јер је, како истиче Ројтерс, Ким задржао многе најгоре праксе свог оца, од политичких затворских логора и бруталних погубљења до строге контроле економије и друштва.
Под Кимом је Северна Кореја спровела четири од својих шест проба нуклеарног оружја и развила низ интерконтиненталних балистичких пројектила с дометом до САД. За Кима, тај арсенал би требало да заштити Северну Кореју и његову владавину од спољних претњи, као и да земљу учини равноправном с другим нуклеарним силама, али је такође довео Северну Кореју на ивицу рата са САД 2017. и подстакао чак и партнерске земље Кину и Русију да одобре строге санкције УН.
После десет година Кимове владавине, Северна Кореја је изолованија него икад док новији извештаји указују на озбиљне несташице хране и политичке чистке, пише „Економист”.
У говору на стогодишњицу рођења свог деде 2012. године, Ким је изнео план изградње „економски моћне државе” и „побољшања живота људи”. Реформисао је законе који уређују пољопривреду и државна предузећа како би омогућио одређени степен приватног предузетништва.

Ствари су се видно побољшале, мада углавном у Пјонгјангу, где су они с вишком новца могли да уживају у новим кафићима, ресторанима и добро снабдевеним супермаркетима. Али, указује „Економист”, смисао изградње „просперитетне државе” био је да Кимова владавина буде стабилније док су се границе „бољег живота” постепено смањивале последњих година, уз појачану репресијом, већу контролу на границама и убрзањем нуклеарног програма, преноси Бета.
Економске санкције које је међународна заједница наметнула Северној Кореји како би успорила нуклеарни програм, оставиле су Кима с мало новца за постизање других циљева осим изградње свог арсенала, додајући да у земљи постоје назнаке све већих невоља.
Хране је понестало - чак и привилеговани у Пјонгјангу пате од несташице док Ким одбија понуде помоћи, па и вакцине против ковид-19.
Уз санкције и све веће економске проблеме погоршане затварањем граница због пандемије, први миленијумски диктатор Северне Кореје који обележава деценију владавине могао би се суочити са својим најтежим тренутком до сада, наводи АП, указујући на оцене стручњака да Ким неће моћи да испуни циљеве да истовремено задржи нуклеарно оружје и донесе просперитет осиромашеном становништву.
Киму је очајнички потребно укидање санкција које предводе САД да би изградио економију тешко оштећену вишедеценијским лошим управљањем и агресивном војном потрошњом. Али, додаје АП, значајно ублажавање можда неће доћи осим ако Ким не предузме конкретне кораке ка денуклеаризацији. Поједини стручњаци такође сматрају да би Ким могао да се релативно брзо суочи с тешким избором колико дуго ће моћи да задржи своје нуклеарно оружје.
Ким би, према писању АП, могао имати користи од конфронтације Вашингтона и Пекинга, која повећава стратешку вредност Северне Кореје за Кину, сматрају поједини стручњаци указујући да је Кина вољна да одржи Северну Кореју на површини достављањем хране, горива и друге помоћи, а то смањује притисак на Кима да преговара са САД.
Везе између Пјонгјанга и Пекинга, како истиче агенција Франс прес, исковане су у Корејском рату када су се њихове снаге бориле против Јужне Кореје и коалиције УН, а заснивају се на блиском савезништву по питању стратегије, идеологије, историје и пркошењу САД као заједничком противнику.
После 10 година на власти, некада млади Ким Џонг Ун сада је један од искуснијих светских лидера и настојаће да у будућности пркоси Западу својим нуклеарним арсеналом којег никада није ни намеравао да се у потпуности одрекне.
У почетку су га, додаје АФП, неки сматрали марионетом севернокорејских генерала и бирократа Радничке партије, али је он брутално успоставио свој ауторитет док је данас, с нуклеарним оружјем, у стању да оствари утицај између две светске силе САД и Кине.
Подели ову вест






Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.