„Фејсбук” блокирао компаније због интернет шпијунаже
Око 50.000 људи било је, како верују у „Фејсбуку”, тачније компанији „Мета”, на удару „злонамерних активности сајбер плаћеника”. Под злонамерним активностима подразумева се да су ти људи били под надзором седам компанија, односно да су их сајбер плаћеници шпијунирали у име клијената који их за то плаћају. У овом случају, који је „Фејсбук” месецима истраживао, откривени су нови детаљи о начину на који делови индустрије надзора користе друштвене медије да креирају лажне налоге како би обманули оне који су им мета и прикрили своје активности. Из многих прозваних компанија тврде да су ангажовани како би пратили криминалце и терористе, али из „Фејсбука” кажу да су они надзирали новинаре, дисиденте, критичаре ауторитарних режима и активисте за људска права и њихове породице.
До истраге „Мете” долази у тренутку када се и ова компанија налази под лупом Вашингтона након оптужби узбуњивача Френсис Хоген да је свесно омогућила ширење говора мржње и дезинформација. Такође, законодавци бројних влада траже начине да савладају моћ овог и других технолошких гиганата.
После истраге је суспендовано око 1.500 налога, махом лажних, које је на „Фејсбуку”, „Инстаграму” и „Воцапу” водило седам организација. Налози су наводно повезани с фирмама у Израелу, Индији, Северној Македонији и Кини. Наводи се и да су десетине земаља користиле њихове услуге надзора. „Гардијан” пише да је међу онима које је „Фејсбук” именовао у истрази и забранио им приступ својим платформама и позната израелска компанија „Блек кјуб”, коју је медијски могул и осуђени сексуални преступник Харви Вајнстин ангажовао да циља жене које су га оптужиле за злостављање. Ту је још једна израелска компанија – „Кобвебс”, која је клијентима, махом из Америке, наводно омогућила да користе јавне и мрачне веб-сајтове да преваре жртве и дођу до потребног материјала. Помиње се и „Цитрокс”, северномакедонска фирма која је ширила мрежу вируса и код корисника из Србије.
Прикупљени подаци користе се за манипулацију жртвама, а процес углавном садржи три фазе. Прво иде извиђање, које укључује надзор са дистанце како би се уочила интересовања појединаца. Потом следи фаза ангажовања, у којој се успоставља контакт тако што се гради поверење и траже се информације, а потом се од корисника захтева да кликну на везе и преузму датотеке. Компаније често користе лажне налоге како би превариле мете да инсталирају софтвер који компромитује њихове уређаје. Следи хаковање за изнајмљивање. Хакери приступају корисничким лозинкама, фотографијама, видео-записима, порукама, активирају камере и микрофоне, а да корисници то и не знају.
Борба „Мете” против шпијунских фирми није случајна и долази у време шире акције америчких технолошких компанија и администрације Џозефа Бајдена против индустрије сајбер надзора. Последњих месеци на удару критика била је израелска компанија НСО, која стоји иза шпијунског софтвера „Пегаз”, који је био у фокусу медија. НСО сада није именован у истрази, али су у „Фејсбуку” рекли да је само део широког глобалног система сајбер плаћеника. Подсетимо да су активисти за људска права, адвокати и новинари широм света били мета ауторитарних власти које су их шпијунирале користећи софтвер за хаковање „Пегаз”.
Подели ову вест





Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.