Почасни конзулат у Куманову подршка српској мањини
Специјално за „Политику”
Скопље – Влада Републике Северне Македоније, под председавањем премијера Зорана Заева, прихватила је предлог Министарства спољних послова Србије да после Битоља и у Куманову отвори почасни конзулат Србије. За почасног конзула Србије постављен је Владимир Стајић.
„Српско-македонски односи, који су одувек били пријатељски и блиски, мост су с македонском националном мањином у Србији и обрнуто, јер имају кључну улогу с њиховим унапређивањем за развој две земље. Посебно бих нагласио значај иницијативе ’Отворени Балкан’ за регионалну сарадњу. Ова иницијатива председника Александра Вучића има, пре свега, економски карактер, где ја, као привредник из овога краја, могу и највише да допринесем, пре свега у повећању трговинске размене између Републике Србије и Републике Северне Македоније. У том правцу видим још једну предност отварања почасног конзулата у општини Куманово и ценим је као стратешки важну јер се готово целокупна робна размена, као и проток људи, одвија преко граничног прелаза Табановци, који је на територији ове општине. Наравно, поред економске, поспешиваћу и културну, спортску и сваку другу сарадњу два блиска народа”, каже Стајић у разговору за „Политику”.
Он је генерални менаџер породичне компаније „Супертрејд”, основане 1991. године, која се до 2012. године бавила малопродајом нафте и нафтних деривата. Те године донесена је пословна одлука о преласку на велепродају и директан увоз. Стајић је, 2018. године, изабран за менаџера године у Северној Македонији. Своју пословну позицију искористио је да помаже многе невладине организације, културно-уметничка друштва и манифестације које негују српску традицију и, како истиче, традицију и културу његовог, српског народа који живи у Северној Македонији.
Нарочито је поносан што је неколико година био део Организационог одбора Светосавске академије, која се одржава поводом националног празника Срба – Савиндана, под покровитељством председника Србије Александра Вучића, владе РСМ премијера Зорана Заева.
„Ова академија и неговање традиције и дела Светог Саве је посебно важна за мене јер су дела овог светитеља оставила посебан печат и у области српске дипломатије, чији темељи потичу још од немањићке државе, која бележи и резултате захваљујући дипломатији Светог Саве, која га је његовим миротворним радом сврстала у претечу путујуће дипломатије. Подсетимо се, године 1219, Сава је од никејског цара Теодора и цариградског патријарха Манојла издејствовао аутокефалност Српске православне цркве, а он је постао први српски архиепископ. Још из тог времена је остало дипломатско искуство на пољу спољне политике како лавирајући одржавати односе између Истока и Запада. Данас видимо да наш председник једном неутралном политиком веома добро користи искуства српске дипломатије и јача и међусуседске односе, али и на глобалном плану снажи српске позиције”, каже Стајић.
Његове активности и рад су препознати од стране Министарства спољних послова Републике Србије, па је предложен за ову позицију у Куманову, где живи доста Срба.
Међу онима који му могу служити за пример истиче конзуларни рад Милана Ракића, који је столовао у Скопљу и Приштини. Још један човек, како је истакао наш саговорник, заслужује да се помене у домену конзуларног рада – Бранислав Нушић, за кога Стајић истиче да је оставио неизбрисив траг за српско становништво у Македонији. „Његовим радом оплемењено је и сачувано културно стваралаштво. Споменик културе у центру Скопља. На месту где је изградио позориште, које је срушено приликом земљотреса, држава је подигла храм културе, у барокном стилу. Ступањем у позориште, које српском народу живот значи, дајемо пошту нашем конзулу и писцу”, каже Стајић.
У Северној Македонији 35.939 Срба
Српски народ који живи у Северној Македонији део је конститутивних народа наведених у Уставу ове државе. По последњем попису из 2002. у Македонији живи 35.939 Срба. Највећи број Срба живи у Скопљу и Куманову. Од 84 општине живе у осамдесет и једној.
Подели ову вест




Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.