Петарда може да откине шаку
Сваке године током новогодишњих празника, на десетине деце у нашој земљи буде повређено услед неадекватне употребе пиротехничких средстава. Готово половина озлеђених има мање од 16 година, а највише се повређују деца од 10 до 14 година, подаци су Градског завода за јавно здравље Београд.
Опекотине лица, шака, зглобова… чине половину озледа насталих од петарди и ватромета. Често долази и до повреда очију, као и оштећења слуха, а нису ретке ни потпуне или делимичне ампутације прстију и шаке.
Девојчица из Јагодине је пре неколико дана, нажалост, остала без шаке због експлозије петарде. Након интервенције Хитне помоћи у том граду, ова четрнаестогодишњакиња упућена је на лечење у београдску Универзитетску дечју клинику у Тиршовој.
„Непажња са пиротехничким средствима за секунд може да изазове инвалидитет”, наглашава за „Политику” др Нада Мацура.
Новогодишња прослава у јануару 2017. коштала је С. К. из Јагодине и А. А. из Новог Пазара прстију на шаци. Изузетно јаке петарде експлодирале су им у рукама јер нису стигли на време да их баце. С. К. је средњи прст потпуно разнет, шака му је била онеспособљена, повређен је део око слепоочнице и пукле су му обе бубне опне. Шеснаестогодишњем А. А. након експлозије на шаци су остали само палац и кажипрст. У новогодишњој ноћи 2020. младић из Аде изгубио је без обе шаке када му је у рукама експлодирала петарда.
Мацура каже да приликом оваквих несрећа најчешће страдају делови тела који су близу запаљене петарде: руке, лице, очи, грудни кош. Такође, напомиње наша саговорница, јаке детонације пиротехничких средстава и бука коју производе плаше бебе, сметају старијим људима, хроничним болесницима, епилептичарима, животињама…
„Не знам ко може да остане имун на то пуцање и коме то представља задовољство”, наводи Мацура.
Докторка апелује на родитеље да разговарају са децом о овој важној теми, као и на школе које би у своје програме требало да уврсте разговоре са ученицима о опасностима од употребе пиротехничких средстава.
Нада Мацура упозорава и на још једно ризично понашање грађана током новогодишњих празника, а то је пуцање из ватреног оружја.
Сваке зиме, често пред Нову годину, служба Хитне помоћи има повећан број интервенција због употребе пиротехничких средстава и то чешће код деце него код одраслих.
„Деца немају ту координацију да правилно рукују петардама, ако уопште можемо да причамо о правилном руковању”, изјавила је јуче за београдске медије докторка Ивана Стефановић из Хитне помоћи.
Нулта толеранција је неопходна када је реч о деци и петардама, не треба да их учимо да је бацање петарди забава и задовољство, јер повреде могу бити тешке, додала је докторка.
Покрет „Крени – промени” покренуо је недавно петицију под називом „Пиротехника под контролом – због деце и љубимаца” у којој траже предузимање мера којима ће се поштовати постојеће законске одредбе о употреби пиротехничких средстава.
„Дељењем петиције ширимо свест код грађана о опасности пиротехнике и њеним последицама. Истовремено, желимо да тражимо формирање радне групе унутар Министарства унутрашњих послова, које би дефинисало мере како би се овај проблем пре свега превентивно решио”, навели су из покрета.
И из Удружења за заштиту животиња у Србији (Анимал рескју Србија) апеловали су јуче на грађане да током празника не користе пиротехничка средства. То удружење је навело да празнична славља уз петарде годишње буду фатална за чак 5.000 животиња и да пси и мачке често умиру од срчаног удара изазваног стресом због претеране буке.
Представници Министарства унутрашњих послова Србије увек пред новогодишње празнике апелују на грађане да не користе петарде и остала пиротехничка средства. Према подацима МУП-а, у нашој земљи су услед нестручног руковања пиротехником током 2019. повређене 24 особе, док је од 2014. до 2020. овакве повреде задобило 220 грађана.
У полицији наводе да је Законом о заштити потрошача забрањена продаја пиротехничких средстава малолетницима, а да извођење ватромета могу обављати само за то овлашћена правна лица на одобреној локацији, уз решење које је издало Министарство унутрашњих послова Србије.
Казне
У члану 17 Закона о јавном реду и миру наводи се да ће се онај ко паљењем пиротехничких производа нарушава јавни ред и мир или угрожава сигурност грађана казнити новчаном казном од 50.000 до 100.000 динара или радом у јавном интересу од 40 до 120 часова.
„Ко пуцањем из ватреног или другог оружја или имитације оружја нарушава јавни ред и мир или угрожава сигурност грађана – казниће се новчаном казном од 100.000 до 150.000 динара или казном затвора од 30 до 60 дана”, пише у закону.
Подели ову вест






Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.